TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sąd zakazuje używania komunikatora. Operatorzy mają go blokować

Decyzją sądu jeden z popularnych komunikatorów został zakazany. Operatorzy telekomunikacyjni muszą blokować dostęp do jego serwerów. Ma to uniemożliwić korzystanie z komunikatora.

Telegram to komunikator popularny w Rosji i Ukrainie. Jednak korzystają z niego ludzie na całym świecie. W sumie ma 800 mln użytkowników. Teraz nie będzie to możliwe w Hiszpanii.

Zakaz Telegrama w Hiszpanii

W Hiszpanii Telegram jest bardzo popularny. Korzysta z niego ponad 8 mln osób, co stanowi 18 proc. mieszkańców. Już wcześniej komunikator miał problemy w tym kraju, ale teraz hiszpański Wysoki Trybunał nakazał jego zawieszenie na terenie całego kraju.

Decyzja jest wynikiem starań czterech głównych grup medialnych w Hiszpanii. Mediaset, Atresmedia, Movistar i Egeda złożyły skargę. Dotyczyła ona możliwości nieograniczonego rozpowszechniania treści multimedialnych w Telegramie. Brak jest w nim rozwiązań chroniących prawa autorskie.

Na razie postanowienie ma charakter tymczasowy. Oznacza to, że operatorzy telekomunikacyjni maja odcinać możliwość korzystania z Telegrama. Przez kilka dni rozwiązanie będzie testowane i możliwe, że na tym się nie skończy.

Wszystko zależy od tego, czy Telegram wdroży mechanizm zabezpieczające prawa autorskie skarżących się koncernów. Nałożony przez sąd nakaz był wynikiem tego, że firma nie chciała współpracować ze stroną hiszpańską. Przed wydaniem decyzji są wzywał do wyjaśnień twórców Telegrama, jednak w żaden sposób na to nie odpowiedzieli.

Telegram na cenzurowanym nie tylko w Hiszpanii

Hiszpania to nie jedyny kraj, w którym Telegram ma problemy, chociaż powody tego bywają różne. W Chinach, Tajlandii, Pakistanie, Iranie i na Kubie komunikatorowi nie są przychylne władze, gdyż korzysta z niego opozycja, a rząd nie może tego kontrolować.

Natomiast we Francji trafił on na listę zakazanych komunikatorów dla zastosowań rządowych. Wraz z nim znalazły się tam WhatsApp i Signal. W tym wypadku chodziło o luki w zabezpieczeniach i brak pełnej pounfności.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...