Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłasza uwagi do zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu. W tym celu napisał pismo do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostało złożone w ramach konsultacji społecznych.
Zmiany, których głównie dotyczy sprzeciw Rzecznika MŚP, to głównie te związane z podatkiem liniowym. Podnoszą one obciążenia podatkowo-składkowe z 19 proc. do 28 proc. dla przeszło 700 tys. przedsiębiorców.
– Tak znaczne podniesienie obciążenia dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zniechęci ich do utrzymywanie tej formy rozliczenia się z fiskusem, spowoduje odpływ do innych sposobów opodatkowania, zachęci do optymalizacji podatkowych i mnożenia kosztów. Doprowadzi to do spadku dochodów budżetowych, a więc zakładane przez Ministerstwo Finansów zrównoważenie wydatków nie nastąpi przekonuje Abramowicz.
W dodatku zmiany mają wejść w trudnym dla wielu przedsiębiorców momencie – tuż po lockdownie, który uderzył w ich interesy. Utrudni to jeszcze odrobienie strat finansowych.
– Banki nie chcą słyszeć o kredytach dla branż dotkniętych lockdownem. Firmy te mogą uzyskać pieniądze na odtworzenie środków trwałych i potrzebne inwestycje wyłącznie z własnego dochodu, a projektowane zmiany zakładają zmniejszenie tej możliwości o 9 proc. w skali roku – wyjaśnia Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Rzecznik stara się również o przesunięcie wejścia w życie reform z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia roku 2023. W tym czasie nie powinna być też blokowana działalność gospodarcza. To – według Abramowicza – niezbędna zmiana, by zyskać czas na uwzględnienie uwag zgłaszanych w trakcie konsultacji zgłaszanych. Pozwoli to na stworzenie przepisów przychylniejszych mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom.
Petycję Rzecznika MŚP w sprawie Polskiego Ładu nadal można podpisywać na stronie:https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl
Czytaj także: