Ruszyła SMS-owa rejestracja szczepień. CERT POLSKA ostrzega przez oszustami.

260
Anna SHVETS

Starsze osoby zachęcane są do rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19 za pomocą SMS-ów. Ma to zapobiegać staniu na zimnie przed przychodniami przez wiele godzin. Rejestracja w ten sposób jest też łatwiejsza niż poprzez internet. Jest też szybsza niż za pośrednictwem infolinii. Jednak należy uważać na cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystywać uruchomioną rejestrację SMS do kradzieży danych.

22 stycznia została uruchomiona rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Jednak CERT Polska ostrzega przed potencjalnym próbami kradzieży danych, jakie ten fakt ze sobą niesie. Jest kilka sposobów, w jakie złodzieje mogą to przeprowadzić. CERT informuje o niektórych szczegółach, by na nie uczulić i by poinformować o nich seniorów. Rejestracja SMS-owa jest bowiem dostępna dla osób w wieku powyżej 70 lat.

Rejestracja wymaga sporej liczby danych, co złodzieje mogą wykorzystać. W trakcie rejestracji podajemy numer wrażliwe dane w tym PESEL. Dlatego chrońmy się przez oszustami.

Przede wszystkim w celu rozpoczęcia procesu to my musimy wysłać wiadomość o treści „SzczepimySie” na numer 664 908 556. Nikt nie zainicjuje tego kontaktu z nami, jeśli tego nie wykonaliśmy. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie zgłaszał się do programu szczepień, a otrzymuje SMS-a z prośbą o podanie jakichkolwiek danych, powinien zwyczajnie to zignorować.

Cały proces odbywa się wyłącznie za pośrednictwem numeru, na który wysłaliśmy zgłoszenie. To z niego przychodzą  wiadomości w prośbą o podanie numeru PESEL, następnie o podanie kodu pocztowego. Wtedy dostajemy informacje o adresie najbliższej placówki i terminie, w którym szczepienie może być wykonane. Jeśli data nam odpowiada wysyłamy wiadomość „TAK”, jeśli chcemy szczepić siew innym terminie wysyłamy „NIE” i otrzymamy kolejną propozycję. Jeśli po zakończeniu rejestracji będziemy chcieli zmienić termin szczepienia (z powodu np. pogorszenia stanu zdrowia), wówczas musimy skontaktować się z numerem 989.

Rejestracja SMS-owa odbywa się wyłącznie przez kontakt z numerem telefonu 664 908 556. Szczepienia są całkowicie darmowa.A wszelkie informacje dotyczące szczepień jak i weryfikację numerów, z których przychodzą wiadomości możemy przeprowadzić na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/