Poradnik PO PC „Czy mogę zostać podłączony do sieci szerokopasmowej?”

274
Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Zastanawialiście się czemu niektóre miejscowości nie mają dostępu do Internetu? W Centrum Projektów Polska Cyfrowa przygotowano poradnik, który ma odpowiedzieć na to pytanie.

Poradnik PO PC „Czy mogę zostać podłączony do sieci szerokopasmowej” znajduje się na stronie gov.pl. Na powyższe pytanie odpowiedziano następująco: „[…] doprowadzenie do tych miejsc sieci jest kosztowne i może nie opłacać się prywatnym operatorom”. Znajdziemy tam też dział „Co z tym operatorem?”, w którym przedstawiono sytuację, gdy operator ma już plan działania na danym obszarze.

Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), powiedział: „Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa budujemy powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej w całej Polsce, a do końca 2023 r. obejmiemy naszym projektem ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i proponujemy możliwe rozwiązania. Kierujemy go do wszystkich tych osób, które chciałyby się dowiedzieć co zrobić, aby zostać podłączonym do sieci światłowodowej.”

Minister Marek Zagórski przekazał, iż równoległe wsparcie projektów ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2021-2027 umożliwi zapewnienie powszechnego dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s do 2025 roku.

Do 2023 r., dzięki środkom z PO PC, dostęp do internetu ma uzyskać ponad 2 miliony gospodarstw domowych (ze środków własnych operatorów, przyłączonych do szybkiego internetu ma być ok. 1 mln z nich).

Źródło: gov.pl