TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Routery z luką wykorzystywaną przez hakerów

Starsze routery D-Link stanowią zagrożenie. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z firmy GreyNoise ostrzegają przed ich używaniem. Hakerzy potrafią wykorzystywać luki w ich zabezpieczeniach. W ten sposób wykradają hasła.

Analitycy z GreyNoise poinformowali o dużym niebezpieczeństwie. Dotyczy to posiadaczy starszych routerów firmy D-Link. Konkretnie modeli z serii D-Link DIR-859.

Urządzenia posiadają lukę w zabezpieczeniach. Oznaczona jest jako CVE-2024-0769. Wykryto ją niedawno, bo w lutym 2024 r. Hakerzy mogą ją wykorzystać, by zdobyć dostęp do pliku DEVICE.ACCOUNT.xml. Pozwala im to na pobranie wszystkich nazw kont, haseł i grup użytkowników znajdujących się na urządzeniu.

Producent routerów najwyraźniej nie zamierza łatać luki. Urządzenia wycofano z obsługi technicznej na początku 2020 r. Jeśli ktoś ma zagrożony router, to jedynym rozwiązaniem jest wymiana go na nowszy model wspierany przez producenta.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze