Rosyjski telefon z rosyjskim systemem operacyjnym

Pośród wielu modeli telefonów na rynku ten proponowany przez Rosję na pewno się wyróżni. To oferta swoich dla swoich, czyli smartfon z rosyjskim systemem operacyjnym.

Sankcje nakładane na Rosje za inwazje na Ukrainę sprawiają, że to państwo jest coraz bardziej odcięte od reszty świata. Także technologicznie. Sankcje, które odcięły Rosję od zachodnich oraz azjatyckich technologii wiążą się również z gorszym dostępem do nowych urządzeń mobilnych.

Dlatego Rosjanie postanowili stworzyć swój własny smartfon, który będzie pracował na rosyjskim systemie operacyjnym. Telefon będzie nazywać się R-FON – w oryginale Р-ФОН. Jego zdjęcia i informacje o nim opublikowało na Telegramie APPSIM – Stowarzyszenia Profesjonalnych Użytkowników Sieci Społecznościowych i Komunikatorów.

Jaki będzie rosyjski smartfon?

Przede wszystkim nie będzie oparty na systemie operacyjnym Adroid. Zamiast tego będzie wykorzystywać oprogramowanie o nazwie ROSA, które ma być oparte na Linuxie. To podobieństwo do systemu Android ma pozwolić na korzystanie z aplikacji dostępnych na tego typu urządzenia.

Wyglądem R-FON przypomina chińskie smartfony ze średniej półki cenowej. Płaski wyświetlacz, niewielkie ramki, jednolity tylny panel ze sporą wyspą aparatów. Do tego czytnik linii papilarnych zaszyty w przycisku po prawej stronie, audio 3,5 mm, dual SIM oraz moduł NFC.

Motorem napędowym będzie procesor MediaTek Helio G99. R-FON to 8 GB RAM oraz 128 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej.

Nie wiadomo, kiedy telefon pojawi się na rynku, chociaż plan jego wprowadzenia wskazuje 2024 r. Na razie nieznana jest również cena tego sprzętu.

Źródło: tabletowo.pl