TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rosyjski Spherum narodową alternatywą dla Teamsów

W Rosji powstaje nowy komunikator, który ma zastąpić amerykańskie i chińskie odpowiedniki. Nazywa się Spherum i jest tworzony we współpracy grupy Mail.ru oraz Rostelecomu.

Jako produkt rosyjski ma też być bardziej odpowiedni dla potrzeb rosyjskiego szkolnictwa. Będzie oszczędzał transfer i będzie zgodny z innymi lokalnymi usługami, co oznacza m.in. możliwość logowania przez konto VKontakte a także odczytywanie tekstu pisanego cyrylicą.

Komunikator będzie mógł obsługiwać nawet 100-sobowe sesje, co pozwoli tworzyć stałe pokoje czatów zarówno dla poszczególnych klas jak i dla całych szkół.

Nadzór nad sprawami administracyjnymi obejmie rosyjski resort edukacji, który już zapowiada budowę bazy materiałów dydaktycznych odpowiednich dla szkół podstawowych i średnich i zgodnych z podstawą programową. Wszystko po to, by ułatwić zdalną edukację. A autorzy obiecują, że w aplikacji Spherum nie zjadą się żadne poza edukacyjne treści i to takie zatwierdzone przez ministerstwo.

Projekt stanowi rozwinięcie platformy Moja Szkoła, która pozwala uczniom wybranych rosyjskich szkół (przede wszystkim w regionie Petersburga) wyrabiać przedpłacone karty do szkolnych stołówek i księgarń. A całe przedsięwzięcie ma podobno nawet wsparcie samego prezydenta Władimira Putina.

Spherum ma wystartować w pierwszych tygodniach 2021 roku. Początkowo trafi do 15 szkół, ale z czasem jego zasięg zostanie rozszerzony.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...