Rekord prędkości internetu w Japonii

466
speed

Japońscy naukowcy, dzięki wykorzystaniu światłowodów czterordzeniowych oraz specjalnych technik wzmacniania, pobili rekord prędkości internetu. Dane na odcinku ponad trzech tysięcy kilometrów zostały przesłane z prędkością 319 Tb/s.

Jest dla nas oczywiste, że przesyłanie danych poprzez światłowody możliwe jest z większymi prędkościami niż przy wykorzystaniu chociażby miedzianych przewodów. W Japonii pobito jednak wszelkie dotychczasowe rekordy prędkości internetu z wykorzystaniem światłowodów.

319 terabajtów na sekundę to prędkość, jaką udało się osiągnąć na odcinku ponad 3 tysięcy km. Poprzedni rekord to 178 terabajtów na sekundę. Został ustanowiony przez specjalistów z KDDI Research, UCL Uniwersytetu Londyńskiego oraz Xtera w 2020 r.

Dla porównania obecnie NASA operuje na łączach o prędkości 400 Gb/s. Natomiast najszybsza sieć komercyjna to 10 Gb/s.

Jak zatem eksperyment udał się Japończykom?

Wszystko dzięki zwiększonej liczbie rdzeni (do czterech) w samych światłowodach oraz technice multipleksowania z podziałem długości fal (WDM).

Zastosowane przez japońskich naukowców rozwiązania zwiększające prędkość przesyłu danych można wykorzystać w istniejącej infrastrukturze światłowodowej.

Źródło: komputerświat.pl