TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Powstaje portal Kronik@

Wielotomowa encyklopedia w formie cyfrowej. Tym właśnie ma być KRONIK@. Nazwa jest akronimem. Oznacza Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury.

– To cyfrowa platforma integracyjna, zbierająca funkcjonujące dotąd – w rozproszeniu – w przestrzeni cyfrowej, dzieła polskiej kultury i nauki. Archiwalia, książki, obrazy czy rzeźby będą już wkrótce dostępne dla każdego – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Digitalizacja uznana jest za najlepszą metodę metoda zabezpieczania muzealiów, archiwaliów czy prac naukowych. Dzięki niej powstają ogromne cyfrowe repozytoria. Jednak każde z nich jest odrębnym bytem i poszukując wszelkich informacji na dany temat, trzeba przejrzeć je wszystkie.

– Portal KRONIK@ wprowadzi nową jakość. Udostępni użytkownikom internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe. Dotychczas rozproszone w wielu miejscach zasoby wreszcie będzie można zobaczyć w jednym miejscu – wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz.

Co umożliwi Kronik@? Wirtualne zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie, czytanie inkunabułów przechowywanych w Bibliotece Narodowej czy też poszukiwania przodków za pośrednictwem zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i nie tylko.

KRONIK@ ma być  też portalem wymiany danych i doświadczeń.

– KRONIK@ to także bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy racjonalność i efektywność wydatkowania środków finansowych przeznaczonych na informatyzację. KRONIK@ zoptymalizuje koszty związane z przyszłymi inwestycjami w platformy z cyfrowymi zasobami nauki i kultury, w tym m.in. z zakupem oprogramowania, czy też budową i utrzymaniem własnych centrów przetwarzania danych – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze