Ransomware będzie największym zmartwieniem przedsiębiorców

106

Analitycy cyberbezpieczeństwa z firmy Abnormal Security alarmują, że ataki typu ransomware wkrótce będą największym zagrożeniem dla biznesu.

Hakerzy wykorzystują wszystkie możliwe metody. Pośród nich jest wykorzystanie luk w oprogramowaniu, złośliwy kod ukryty w załączniku do e-maila lub obejście zabezpieczeń VPN. Na popularności zyskuje również współpraca z pracownikami wewnątrz organizacji.

Crane Hassold z Abnormal Security napisał na blogu: „Godna uwagi była próba wykorzystania przez przestępców podstawowych technik socjotechnicznych, aby przekonać cel do współudziału w ataku na pracodawcę”.

Popularność ransomware jako usługi (ransomware-as-a-service; RAAS) znacznie zmienia układ w świecie cyberataków. Jest okazją dla mniej zaawansowanych technicznie przestępców, aby mogli wykorzystać słabe strony przedsiębiorstwa.

Eksperci wskazują też, że zapłacenie okupu rzadko polepsza sprawę. Przestępcy robią się coraz bardziej zachłanni i zuchwali. Zupełnie jak w świecie rzeczywistym.

Kluczowym zabezpieczeniem jest dbanie o pracowników i ich wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa oraz firmowych procedur tworzących ekosystem bezpiecznego użytkowania infrastruktury.

Źródło: wyborcza.biz