TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rada ds. Cyfryzacji – pierwsze posiedzenie z udziałem ministra cyfryzacji

W pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady ds. Cyfryzacji uczestniczył minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Udział wzięli także dwaj wiceministrowie – Michał Gramatyka oraz Paweł Olszewski. Gawkowski przekonuje, że w Radzie powinny powstawać nowe idee i rozwiązania przekładające się na strategię cyfryzacji państwa oraz szybszy jej rozwój.

–  Rada będzie miała szczególne miejsce jako organ doradczy Ministerstwa Cyfryzacji, nie zamierzamy radykalnie zmieniać jej formuły. Została powołana w 2023 r., ma swoją kadencję. Dołączyły do niej w tym roku trzy osoby, ale powinniśmy traktować te zmiany jak sztafetę, kontynuację wcześniejszych działań tego ciała doradczego – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Zgodnie z deklaracjami ministra cyfryzacji są teraz trzy priorytety resortu na 2024 rok:

– projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa,
– ustawa prawo komunikacji elektronicznej,
– implementacja w Polsce unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA).

– Wszystkie te ustawy będą szły trybem rządowym, będą szeroko konsultowane – podkreślił Gawkowski.

Ustawa prawo komunikacji elektronicznej znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. Cyfryzacji

W trakcie tego posiedzenia Rady członkowie przestawili swoje zdanie na temat tego, w jakich obszarach powinni koncentrować swoją działalność. Pośród tematów pojawiły się:
– tematy kompetencji cyfrowych,
– tematy związane z infrastrukturą,
– tematy z obszaru cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej.

Rada jest ciałem doradczym, które wspiera ministerstwo cyfryzacji i Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Ma za zadanie opiniowanie dokumentów strategicznych i innych związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Niedawno Rada przeszła zmiany i pojawiły się w niej nowe osoby.

Minister Gawkowski zapowiada, że w Radzie zasiądą samorządowcy. Jego zdaniem takiego głosu w tym gronie brakuje. Ponadto minister przekonuje, że celem jego działań jest dopuszczenie do głosu wszystkich tych, którym bliskie są kwestie cyfryzacji.

–   Wsłuchujemy się w postulaty, stanowiska organizacji społecznych i biznesu, ale będziemy szukać złotego środka. Chcielibyśmy działać tak, aby obie strony znalazły swoje miejsce. Nie chcemy, żeby Rada była ciałem fasadowym, które wydaje uchwałę i nikt nie bierze pod uwagę efektów jej pracy –  zapewnia minister cyfryzacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...