TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bankowość elektroniczna – 6 mln przelewów natychmiastowych w październiku

Przeniesienie wielu naszych aktywności do sieci wpływa także na bankowość. W październiku Krajowa Izba Rozliczeniowa przetworzyła w systemie Elixir 173,55 mln transakcji o łącznej wartości 521,17 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, rozliczono 3,04 mln komunikatów o wartości 15,33 mld euro, zaś w systemie Express Elixir 6,19 mln przelewów natychmiastowych o wartości 6,1 mld zł.

Szczegółowe dane wskazują, że we wskazanym okresie w systemie Elixir rozliczono 173,55 mln transakcji obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m. in. polecenia zapłaty) o wartości 521,17 mld zł. W tym samym okresie w 2019 r. rozliczono 171 mln transakcji o wartości 515,3 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji wzrosła o 1 proc., a ich wartość o 1 proc. Najwyższą w tym miesiącu dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir przetworzono 12 października – 14,32 mln transakcji o łącznej wartości 25,5 mld zł.

W systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), w październiku br. rozliczono 6,19 mln transakcji o wartości 6,1 mld zł. To pierwszy miesiąc od początku istnienia tej usługi, kiedy liczba rozliczonych transakcji przekroczyła 6 mln. Dla porównania, w październiku 2019 r. w systemie Express Elixir zrealizowano 2,7 mln transakcji, których łączna wartość wyniosła 4,29 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w stosunku do października 2019 r. zwiększyła się o 129 proc., a wartość o 42 proc. Najwyższą w tym miesiącu dzienną liczbę transakcji zarejestrowano 9 października – przetworzono wówczas 333,6 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 406,87 mln zł.

W systemie Euro Elixir natomiast rozliczono 3,04 mln transakcji o łącznej wartości 15,33 mld euro. W tym samym okresie w 2019 r. rozliczono 3,58 mln komunikatów o wartości 19,72 mld euro. Rok do roku liczba transakcji zmniejszyła się więc o 15 proc., a ich wartość o 22 proc. Spadek ten wynika z rezygnacji z uczestnictwa w systemie dwóch banków w listopadzie 2019 r.

Jak działa Elixir?

System rozliczeń międzybankowych pomaga bankom wymieniać się elektronicznymi komunikatami zawierającymi m.in. dane o poleceniach przelewu, poleceniach zapłaty i płatnościach na rzecz urzędów skarbowych. W odróżnieniu od innych komunikatów, tutaj przemieszcza się jednak także pieniądz.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...