TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czwarta rewolucja przemysłowa i przyszłość technologii według Waldemara Budy

Odbyło się spotkanie z ekspertami, na którym opracowywano Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 r. Uczestniczący w spotkaniu Waldemar Buda – wiceminister funduszy i polityki regionalnej powiedział w jego trakcie: „Technologie przyczynią się do wielkich zmian na rynku pracy i w stylu życia”.

Waldemar Buda mówił też o tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która według niego będzie miała największy wpływ na przyszłość gospodarki. W przyszłości to produkty cyfrowe mają zastąpić fizyczne aktywa. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwolą na zbliżenie się do siebie producentom i konsumentom.

– Polega ona [red. czwarta rewolucja przemysłowa] na coraz większej integracji świata materialnego i wirtualnego, wzroście powiązań sieciowych, coraz większym znaczeniu sztucznej inteligencji – dodał wiceminister.

W trakcie spotkania uczestnicy próbowali zdiagnozować sytuację Polski wobec obecnie istniejących na świecie trendów oraz wyzwań. Wskazywali też możliwości rozwiązań i rozwoju kraju w perspektywie roku 2050.

– Przy rozważaniach na temat gospodarki istotne jest, aby brać pod uwagę jej wpływ na inne obszary, takie jak zachowanie środowiska naturalnego czy racjonalne wykorzystanie zasobów, zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i takich jak szeroko rozumiana przestrzeń – powiedział Buda.

Dokument Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 r. (KRK 2050) ma identyfikować „kluczowe światowe i krajowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej, wskazywał zestaw najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi już mierzy i mierzyć się będzie Polska, formułował możliwe scenariusze rozwojowe oraz rekomendował strategiczne wybory w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050″ – napisał resort funduszy i polityki regionalnej.

W trakcie pracy nad dokumentem odbędą się wysłuchania publiczne  i debaty ekspertów.

Już 8 października zaplanowano dyskusję pod hasłem “Środowisko i zielona transformacja”.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze