TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przedsiębiorczyni na zwolnieniu otrzymała przelew. ZUS: Kobieta prowadziła działalność i musi zwrócić ponad 5 tys. zł

Pani Anna od 2013 r. prowadzi sklep internetowy z odzieżą. W ciągu 7 lat urodziła dwoje dzieci. Z powodzeniem prowadziła firmę i do tej pory nie miała problemów z ZUS-em. Zakład jednak zakwestionował jej zwolnienie lekarskie. Każe jej zwrócić otrzymany zasiłek chorobowy.

W grudniu w 2018 r. kontrolerzy z ZUS-u zaczęli kontrolę u pani Anny. Analizie poddano rachunki, faktury oraz przelewy w firmie. Urzędnicy uznali jednak, że kobieta zamiast zajmować się dziećmi, prowadziła działalność gospodarczą. W czasie bowiem, gdy przebywała na zwolnieniu otrzymała przelewy z aukcji na Allegro i OLX. ZUS nie przyjął argumentacji, że aukcje te wystawiono wcześniej, przed chorobą dzieci, a przelewy przyszły z opóźnieniem.

Kobieta poprosiła o pomoc rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który uznał zarzuty ZUS za absurdalne.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreślił, że „nie można zgodzić się z tym, że wpłata dokonana przez klienta przedsiębiorcy na jego konto bankowe przesądza o wykonywaniu przez niego pracy zarobkowej albo wykorzystaniu zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem”.

ZUS nie przyjmuje jednak tych wyjaśnień. Nie zamierza się wycofać z zarzutów i nakazał kobiecie zwrócić 5,7 tys. zł z odsetkami.

– Konkluzja jest taka, że jak prowadzisz firmę i idziesz na zwolnienie lekarskie, zablokuj wszystkie konta. Bo jak cokolwiek na nie wpłynie, ZUS każde ci oddawać cały zasiłek. Oczywiście to nonsens – powiedział Gazecie Wyborczej rzecznik Adam Abramowicz

Przedsiębiorczyni odwołała się do sądu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...