ProtonMail przekazał policji dane aktywistów klimatycznych

87
protest klimatyczny

ProtonMail jest skrzynką pocztową zachwalaną jako bezpieczna i anonimowa. Wielu ufając zapewnieniom twórców, wybiera właśnie to rozwiązanie. I płacą abonament. Niestety przykład z Francji pokazuje, że pomimo tych zapewnień usługodawca może przekazać dane użytkowników władzom.

Sprawa dotyczy aktywistów klimatycznych, którzy zostali aresztowani dzięki udostępnieniu informacji z maila władzom. Zrobiło się o tym głośno. Bo teoretycznie ProtonMail nie udostępnia danych typu IP organom ścigania i tym się reklamuje.

Tym razem podanie tych danych zostało wymuszone przez rząd Szwajcarii. Francuzi wysłali wniosek za pośrednictwem Europolu. A Szwajcarzy z nim współpracują. Z firmą ProtonMail kontaktowała się strona szwajcarska.

Chociaż przekazano tylko metadane bez treści e-mail, to jednak trudno będzie się wytłumaczyć z tych działań społeczności użytkowników. Wielu nie miało pojęcia, że usługodawca w ogóle może jakieś informacje przekazywać organom.

ProtonMail zapewnia, że loguje adresy IP tylko w „ekstremalnych sprawach karnych”. I pomimo tego, że aktywistów klimatycznych poszukiwani z powodu popełnienia kradzieży i uszkodzenia mienia, to nie zmienia to faktu, że ich dane zostały ujawnione z super bezpiecznego i anonimowego maila.

Źródło:komputerświat.pl