Protestom przeciwko masztom nie ma końca

167
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W Sulejowie mieszkańcy ulicy Góra Strzelecka nie chcą budowy masztu telefonii komórkowej. Miałby on stanąć w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej i to nie w oddaleniu, a w samym jej centrum. Podstawa masztu byłaby w oddaleniu zaledwie 10. metrów od najbliższych budynków.

Jedną z formą walki z budową masztu było spotkaniu mieszkańców z dziennikarką Radia Łódź. Wskazywali oni w jego trakcie, że chociaż od rozpoczęcia prac na wskazanym terenie minęło już kilka tygodni, to tablica informacyjna pojawiła się dopiero z okazji przyjazdu mediów. Wcześniej można się było jedynie domyślać, co ma tu powstać.

Dopiero kilka dni wcześniej mieszkańcy ulicy Góra Strzelecka otrzymali ze Starostwa Powiatowego informację na ten temat. . Dlatego też mieszkańcy są oburzeni, że informowani są tak późno i właściwie po fakcie, bo dopiero po wpłynięciu zgłoszenia budowlanego. Nie było żadnych konsultacji, ani wcześniejszej informacji o tym, że ma powstać inwestycja oddziaływująca na okolicę.

Mieszkańcy mówią o różnych powodach, dla których maszt nie powinien powstać. Pojawiają się względy zdrowotne, ale przede wszystkim pokazują oni fragment ustawy, w którym jest zapis „Na skutek realizacji nowego obiektu budowlanego mogą zostać wprowadzone pewne ograniczenia w zabudowie terenu sąsiednich działek”.  A powstanie masztu według nich uniemożliwia im w pełni wykorzystanie własnych nieruchomości.

Chodzi nie tylko o ograniczenia zabudowy na własnym terenie, ale także o spadek wartości nieruchomości poprzez wybudowanie masztu telekomunikacyjnego w pobliżu.

„Spadek wartości wynoszący nawet 50% nie jest rzadkością w przypadku, gdy na dachu lub w pobliżu nieruchomości znajduje się maszt telefonii komórkowej. Wielu ludzi, którzy traktują zakup nieruchomości jako inwestycję alternatywną dla rachunku oszczędnościowego, wiele lat później może napotkać problem w postaci budowy masztu telefonii komórkowej.” – podaje portal GEOVITAL.

Dlatego mieszkańcy sprzeciwiają się budowie masztu. Nie wykluczają nawet wstąpienia na drogę prawną w tym sporze. Na razie apelują do urzędników o niewydawanie kolejnych zezwoleń, co może budowę zablokować.

Źródło: sulejow24.com

Czytaj także: