TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt PIAST: Polska buduje szpiegowskie satelity

Konsorcjum realizujące projekt PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites) to odpowiedź na potrzeby sektora obronnego kraju. Efektem pracy będzie polski satelita szpiegowski.

Konstelacja satelitów obserwacyjnych ma powstać w ciągu najbliższych 4 lat. Znajdzie się ona na orbicie okołoziemskiej i dostarczy dane wywiadowcze możliwe do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji.

W skład konsorcjum wchodzą jeszcze Creotech Instruments S.A., dostawca platformy satelitarnej HyperSat, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Badawcze Łukasiewicz Instytut Lotnictwa i PCO S.A.

Dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A., o projekcie wyraził się następująco: „W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej RP. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym”.

Platforma informatyczna o akronimie PIAST (Platforma Informatyczna Analiz Systemów Telekomunikacyjnych) rozwijana jest w ramach projektu pt. Platforma Informatyczna do celów Analiz propagacyjnych, kompatybilności elektromagnetycznej i optymalizacji sieci bezprzewodowych Systemów Telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. 

Źródło: pb.pl / spider’s web.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...