Projekt PIAST: Polska buduje szpiegowskie satelity

104

Konsorcjum realizujące projekt PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites) to odpowiedź na potrzeby sektora obronnego kraju. Efektem pracy będzie polski satelita szpiegowski.

Konstelacja satelitów obserwacyjnych ma powstać w ciągu najbliższych 4 lat. Znajdzie się ona na orbicie okołoziemskiej i dostarczy dane wywiadowcze możliwe do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji.

W skład konsorcjum wchodzą jeszcze Creotech Instruments S.A., dostawca platformy satelitarnej HyperSat, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Badawcze Łukasiewicz Instytut Lotnictwa i PCO S.A.

Dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A., o projekcie wyraził się następująco: „W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej RP. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym”.

Platforma informatyczna o akronimie PIAST (Platforma Informatyczna Analiz Systemów Telekomunikacyjnych) rozwijana jest w ramach projektu pt. Platforma Informatyczna do celów Analiz propagacyjnych, kompatybilności elektromagnetycznej i optymalizacji sieci bezprzewodowych Systemów Telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. 

Źródło: pb.pl / spider’s web.pl