Państwa Trójmorza postawią na rozwój 5G w modelu otwartym?

99
fot. Pixabay

Rozwój sieci 5G w modelu otwartym (Open RAN) nabiera znaczenia. Podczas CyberSec Forum 2021 w Krynicy-Zdrój rozmawiano o nowych rozwiązaniach technicznych w tym zakresie, a także o cyberbezpieczeństwie i regulacjach prawnych w regionie państw Trójmorza.

Model otwarty w Polsce propaguje firma IS-Wireless, która wspierana jest przez Politechnikę Warszawską oraz Instytut Łączności.

Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, podczas wydarzenia powiedział: „Najwięksi gracze pragnący wchodzić na ten nowy, dynamicznie rozwijający się rynek zdali sobie sprawę, że wiele mogą się od nas nauczyć, ponieważ mamy doświadczenie w tworzeniu i dostarczaniu bezpiecznego oprogramowania. A to właśnie software leży w centrum nowoczesnych sieci”.

Przedstawiciel IS-Wireless przyznał, że kluczowe jest wyczucie czasu. Jego zdaniem stoimy przed kolejną rewolucją technologiczną i istotne jest, abyśmy wykorzystali szansę na rozwój.

IS-Wireless, w oparciu o model otwarty Open RAN, sprawia, iż przed twórcami stoją nieograniczone możliwości. Ma to zwłaszcza wspomóc mniejszych operatorów, którzy do tej pory nie wdrażali 5G.

Budowa sieci w oparciu o model otwarty ma obniżyć koszty działania na wielu firm i zagwarantować, że 5G dokona przełomu w rozwoju towarzyszących technologii.

Źródło: cyberdefence24.pl