TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt nowego rozporządzenia KE w sprawie superszybkich sieci szerokopasmowych

Ogłoszono projekt Gigabit Infrastructure Act – rozporządzenia Komisji Europejskiej o infrastrukturze gigabitowej. Główne cele dokumentu to redukcja kosztów i przyspieszenie budowy gigabajtowych sieci szerokopasmowych. Trwają właśnie jego konsultacje.

Wciąż rośnie zapotrzebowanie na szybkie sieci szerokopasmowe o coraz większej przepustowości. Bez tego nie można myśleć o rozwoju nowoczesnych technologii, gospodarki czy edukacji. Za potrzebami stara się nadążać prawo. Dlatego pojawiło się rozporządzenie KE- Gigabit Infrastructure Act. Będzie ono aktem bezpośrednio stosowanym na terenie UE. Zastąpi ono dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej.

W projekcie rozporządzenia znalazły się zapisy dotyczące chociażby niwelowania niwelowanie obciążeń administracyjnych przy realizacji inwestycji telekomunikacyjnych. Niezbędne pozwolenia mają być uproszczone i cyfrowe.

Natomiast koordynacja robót budowlanych między operatorami ma na celu obniżenie kosztów budowy. Każdy nowobudowany lub modernizowany budynek będzie obowiązkowo wyposażony w światłowody.

Wraz z projektem rozporządzenia ogłoszono tekst Rekomendacji Gigabitowej. Jej celem jest przekazanie państwowym regulatorom wytycznych dotyczących warunków dostępu do sieci telekomunikacyjnych operatorów o znaczącej pozycji rynkowej. Ma to prowadzić do zachęcenia do szybszego wyłączania dotychczasowych technologii i szybszego wdrażania sieci gigabitowych.

Obecnie trwają konsultacje publiczne Gigabit Infrastructure Act oraz szersze konsultacje na temat przyszłości sektora telekomunikacyjnego. Trwają do 19 marca 2023 r. Uwagi można przesyłać na adres: sekretariat.dt@kprm.gov.pl.

Ważne linki

Tekst projektu rozporządzenia dostępny jest pod adresem:

Tekst projektu rozporządzenia dostępny jest pod adresem:

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/gigabit-infrastructure-act-proposal-and-impact-assessement

Informacje na temat konsultacji:

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/consultations/future-electronic-communications-sector-and-its-infrastructure

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...