TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pierwszy bank z logowaniem przy użyciu kluczy U2F

Bank ING już w 2021 roku informował o pracach nad nowym systemem logowania. Ma to być mechanizmu dwuczynnikowego logowania do bankowości elektronicznej z wykorzystaniem kluczy U2F. Najwyraźniej już w tym roku możemy spodziewać się, że metoda zostanie wdrożona.


Silne uwierzytelnienie z wykorzystaniem sprzętowych kluczy zabezpieczających – U2F ma być wprowadzone w Moim ING w drugim lub trzecim kwartale tego roku.

Sprzętowe klucze zabezpieczające planujemy wprowadzić jako kolejny faktor silnego uwierzytelnienia w Moim ING. Nie planujemy dystrybuować tych kluczy, ale umożliwimy klientom rejestrowanie ich własnych kluczy zarówno do Mojego ING w przeglądarce, jak i do Mojego ING mobile. Jeśli klient będzie posiadał zarejestrowany i aktywowany klucz sprzętowy, będziemy prosić o jego użycie podczas logowania – tak opisuje swoje plany sam bank.

W tej chwili w bankach logowanie następuje poprzez użycie loginu i hasła. Jako dodatkowe zabezpieczenie stosowane są kody wysyłane SMS-em lub potwierdzenie w aplikacji banku. Nowa forma uwierzytelniania umożliwi wykorzystanie jako drugiego czynnika logowania klucza sprzętowego U2F.

Jak to działa?

Najpierw podaje się tradycyjnie login i hasło. Następnie należy nacisnąć klucz umieszczony w porcie USB. Jeśli logujemy się przy użyciu telefonu to należy wykorzystać NFC. Klucz służy jedynie do uwierzytelniania czyli logowania, natomiast nie służy to autoryzacji transakcji. W tym wypadku mechanizmy stosowane przez bank pozostają bez zmiany.

Jednego klucza można używać do logowania do bankowości elektronicznej, ale też do Facebooka, Twittera czy Gmaila. Klucz U2F jest jedną z najlepszych, ale też najdroższych metod ochrony przez phishingiem – przejęciem danych uwierzytelniających.

Źródło: sekurak.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...