TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prezes PIIT chce przyspieszenia prac nad KSC

Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, postuluje, aby w celu przyspiszenia prac nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wyłączyć z projektu elementy opóźniające jej przyjęcie.

Prezes PIIT ma na myśli m.in. zapisy dotyczące spółki Polskie 5G. Jego zdaniem dodane niespodziewanie przepisy sprawiły, że proces legislacyjny przeciąga się, a branża telekomunikacyjna pozostaje niezdecydowana. Dulka dodał też, że operatorzy w Polsce są zgodni co do tego, iż powinna powstać specjalna sieć do realizacji zadań z zakresu obronności państwa.

Izba podkreśla, że szczególnie w materii bezpieczeństwa nie może być kompromisu pomiędzy jakością a szybkością przyjmowania ustawy. Z projektu ustawy powinno wydzielić się zapisy o operatorze narodowym i operatorach sieci hurtowej. Te kwestie powinny być regulowane w ramach osobnych procesów ustawodawczych i poprzedzone debatą z środowiskiem operatorów.

Należy również doprecyzować przepisy w taki sposób, aby operator sieci bezpiecznej działał w sposób nienaruszający zasad konkurencji rynkowej.

Źródło: forsal.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...