TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Elon Musk ostrzega przed nową funkcja AI Microsoftu

Microsoft robi kolejny krok w stronę integracji AI z systemami operacyjnymi. „Recall” ma sporządzać specjalny dziennika aktywności, co służyć ma użytkownikom w szybszym odnajdywaniu poszukiwanych elementów w komputerze. Nie wszystkich ta funkcja się podoba. Wśród przeciwników rozwiązania jest Elon Musk.

Microsoft ogłosił wprowadzenie nowej funkcji dla urządzeń z systemem Windows 11. „Recall” działa tak, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji w ramach Copilot + będzie sporządzać specjalny dziennik aktywności. Wykorzystywać będzie wszystko, co znajduje się na ekranie.

Czemu służy nowa funkcja Microsoft?

Rodzaj „pamięci fotograficznej” wykorzystywanej w nowej funkcj Microsoftu ma rozwiązać problem, z którym spotyka się wielu użytkowników. To znalezienie na komputerze czegoś, co już widzieli, ale nie potrafią do tego wrócić. Sztuczna inteligencja poprzez udzielane jej wskazówki i dokonywane przez nią zapisy danych pozwoli na takie odtworzenie drogi.

– Komputery Copilot+ organizują informacje tak jak my, w oparciu o relacje i powiązania charakterystyczne dla każdego z naszych indywidualnych doświadczeń – wyjaśnia Yusuf Medhi, dyrektor ds. marketingu konsumenckiego Microsoft.

Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywać pewne migawki do rozpoznawania obiektów na ekranie. Pozwoli to powrócić do prowadzonych wcześniej działań nawet wtedy, gdy użytkownik o nich zapomniał. Będzie jednak możliwość wyłączania pojedynczych migawek czy wstrzymywania całego procesu nagrywania w niektórych aplikacji oraz witryn.

Musk przeciwny nowości Microsoftu

Przeciwny rozwiązaniu jest Elon Musk i opublikował na ten temat post na X. Wskazuje w niej podobieństwo do rozwiązania zaprezentowanego w „Black Mirror” i zaleca wszystkim rezygnacja korzystania z niej.

Oczywiście nie należy przejmować się wszystkim, co mówi i pisze Elon Musk. Jednak w tym wypadku jego ostrzeżenie może warte być rozważenia. Pojawiły się bowiem obawy związane z tym, że celem Microsoftu nie jest pomoc użytkownikom, a wykorzystanie „Recall” do uczenia generatywnej AI na podstawie danych osobowych użytkowników bez ich zgody.

Źródło: cryps.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...