Polska przyłączyła się do Globalnego Partnerstwa na rzecz Sztucznej Inteligencji i jej odpowiedzialnego rozwoju.
Czym jest Globalne Partnerstwo na rzecz Sztucznej Inteligencji? GPAI to inicjatywa, która wykorzystuje współpracę międzynarodową w zakresie kluczowych badań i projektów. Celem organizacji jest budowanie odpowiedzialnej i godnej zaufania sztucznej inteligencji.
Przyjęcie Polski do inicjatywy zapadło podczas szczytu plenarnego w Montrealu. To efekt zaangażowania w obszarze AI na forach międzynarodowych, w tym w pracach grupy ekspertów AIGO (OECD) – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz HLEG (KE) – Grupy Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji.
Nasz kraj reprezentować będą specjaliści: mecenas Robert Kroplewski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego oraz prof. Bogumił Kamiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Przygotowany dokument – „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce” – zawiera szereg celów przyjętych w perspektywie krótkoterminowej (do 2023 r.), średnioterminowej (do 2027 r.) i długoterminowej (po 2027 r.). Podzielono je na sześć kategorii:
- AI i społeczeństwo
- AI i innowacyjne firmy
- AI i nauka
- AI i edukacja
- AI i współpraca międzynarodowa
- AI i sektor publiczny
Źródło: gov.pl