TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Poland is data

Za nami konferencja „The Future is Data”. Wzięło w niej udział ponad 200 polskich i zagranicznych ekspertów, praktyków i entuzjastów otwierania danych. Konferencja odbyła się online.

– Ostatnie dwa lata to dynamiczny rozwój cyfryzacji, a otwarte dane są tym odcinkiem cyfrowym, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Szczycimy się tym, że otwarte dane są tematem coraz częściej dyskutowanym, na co dowodem jest przyjęcie w tym roku Programu Otwierania Danych na lata 2021-2027 oraz ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W trakcie konferencji poruszano takie tematy jak zagadnienia Europejskiej strategii w zakresie danych, nowe modele wymiany danych w kontekście Data Governance Act czy plany KE dotyczące działań legislacyjnych i innych dotyczących zarządzania danymi.c Zaprezentowano efekty pracy projektu „Otwarte dane plus”.

– Dzisiaj nowe technologie, pandemia i oczekiwania obywateli, biznesu i samej administracji zmieniły podejście do postrzegania danych. Następuje transformacja paradygmatu w wielu obszarach: nauce, kulturze, ochronie zdrowia i administracji. Obecnie dyskutujemy, jakie skuteczne mechanizmy zagwarantują swobodną wymianę danych w ramach UE oraz między sektorami – powiedziała Anna Gos, – dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Opowiedziała ona o ekosystemie otwartych danych w Polsce. Opowiedziała o trzech filarach, na których budowana jest przestrzeń otwierania danych: regulacyjnym, technicznym oraz organizacyjno-funkcjonalnym.

– Dane stały się jednym z najważniejszych zasobów współczesnej gospodarki i siłą napędową transformacji cyfrowej. Zwiększanie ilości oraz podnoszenie jakości danych dostępnych do ponownego wykorzystywania w państwie i gospodarce stanowi jeden z priorytetów rządu – dodał minister Adam Andruszkiewicz.

A Polska ma na swoim koncie sukcesy z tym związane. Zajęliśmy 6. miejsce  w rankingu Open Data Maturity in Europe 2020. Znaleźliśmy się w grupie liderów w zakresie otwierania danych.

Jesteśmy też na 7. pozycji  w rankingu DESI dotyczącym indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, w kategorii otwartych danych.

Także w rankingu rankingu opracowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Open, Useful, Reusable Government Data” awansowaliśmy.

Parafrazując zatem tytuł konferencji można stwierdzić, że „Poland is data”.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...