TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polacy chcą, by zagraniczne firmy płaciły wyższe podatki

Badanie przeprowadzone przez UCE Research wskazuje, że ponad 44 proc. Polaków chce wyższych podatkówc dla firm zagranicznych działających w Polsce. 73,1 proc. z tych osób chce wyższych podatków dla wszystkich firm z zagranicy. 20,8 proc. jedynie dla firm spoza UE.

Badanie zostało przeprowadzone przez UCE Research i SYNO Poland wśród 1037 dorosłych Polaków w połowie sierpnia. Wynika z niego, że 44,4 proc. Polaków oczekuje, że zagraniczne firmy prowadzące działalność na terenie Polski będą płaciły wyższe podatki, niż firmy z kapitałem krajowym. Zdanie odmienne ma 31.1 proc. badanych. 20,2 proc. osób nie ma zdania w tym temacie.

Pośród tych, którzy chcą wyższych podatków od zagranicznych firm, 73,1 proc. mówi o tym, że powinno to dotyczyć wszystkich firm z zagranicy. 28,8 proc. chciałaby tego jedynie dla firm spoza UE. 6,1 proc. nie wie czy rozróżniać firmy i jak powinno to wyglądać.

Za podniesieniem tych podatków są głównie osoby z dochodem powyżej 9 tys. na rękę – 53,9 proc. badanych. Według Krzysztofa Zycha, głównego analityka UCE Research, może to wynikać z faktu, że pośród najlepiej zarabiających są sami przedsiębiorcy. To im zależy przede wszystkim, by zagraniczna konkurencja płaciła jak najwyższe podatki.

Pośród osób zarabiających poniżej tysiąca zł miesięcznie za takim rozwiązaniem opowiada się jedynie 35,1 proc.

Zwolennicy wyższych podatków dla zagranicznych firm to przede wszystkim mieszkańcy miast z 50-99 tys. mieszkańców – 49,7 proc. czy miast z 200 tys. 499 tys. mieszkańców – 48,5 proc. Wśród mieszkańców wsi i miast do 5 tys. mieszkańców za takim opodatkowaniem opowiada się 40,5 proc.


Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...