Polacy chcą, by zagraniczne firmy płaciły wyższe podatki

115
fot. Pixabay

Badanie przeprowadzone przez UCE Research wskazuje, że ponad 44 proc. Polaków chce wyższych podatkówc dla firm zagranicznych działających w Polsce. 73,1 proc. z tych osób chce wyższych podatków dla wszystkich firm z zagranicy. 20,8 proc. jedynie dla firm spoza UE.

Badanie zostało przeprowadzone przez UCE Research i SYNO Poland wśród 1037 dorosłych Polaków w połowie sierpnia. Wynika z niego, że 44,4 proc. Polaków oczekuje, że zagraniczne firmy prowadzące działalność na terenie Polski będą płaciły wyższe podatki, niż firmy z kapitałem krajowym. Zdanie odmienne ma 31.1 proc. badanych. 20,2 proc. osób nie ma zdania w tym temacie.

Pośród tych, którzy chcą wyższych podatków od zagranicznych firm, 73,1 proc. mówi o tym, że powinno to dotyczyć wszystkich firm z zagranicy. 28,8 proc. chciałaby tego jedynie dla firm spoza UE. 6,1 proc. nie wie czy rozróżniać firmy i jak powinno to wyglądać.

Za podniesieniem tych podatków są głównie osoby z dochodem powyżej 9 tys. na rękę – 53,9 proc. badanych. Według Krzysztofa Zycha, głównego analityka UCE Research, może to wynikać z faktu, że pośród najlepiej zarabiających są sami przedsiębiorcy. To im zależy przede wszystkim, by zagraniczna konkurencja płaciła jak najwyższe podatki.

Pośród osób zarabiających poniżej tysiąca zł miesięcznie za takim rozwiązaniem opowiada się jedynie 35,1 proc.

Zwolennicy wyższych podatków dla zagranicznych firm to przede wszystkim mieszkańcy miast z 50-99 tys. mieszkańców – 49,7 proc. czy miast z 200 tys. 499 tys. mieszkańców – 48,5 proc. Wśród mieszkańców wsi i miast do 5 tys. mieszkańców za takim opodatkowaniem opowiada się 40,5 proc.


Źródło: wirtualnemedia.pl