TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podejrzenie spamu telefon – co to znaczy?

Najlepszym sposobem na obronę przed niebezpieczeństwami dotyczącymi korzystania z urządzeń oraz internetu, jest wiedza na temat tego, jakie formy mogą przybierać. Jedną z nich są połączenia z nieznanego numeru, czyli sytuacja, która dotyczy raz na jakiś czas każdego z nas. Obecnie smartfony posiadają specjalną funkcję, która chroni nas przed padnięciem ofiarą oszustwa. Wówczas, gdy dzwoni nasz telefon, na jego ekranie pojawia się napis informujący, że istnieje podejrzenie spamu. Co to jest?

Jeśli na ekranie naszego telefonu pojawia się informacja ,,Podejrzenie spamu”, nigdy nie powinniśmy odbierać takiego połączenia. Otrzymujemy takie ostrzeżenie ze względu na to, że dzwoniący do nas numer telefonu był już zgłaszany przez inne osoby. Zgłoszenia mają miejsce, gdy dzwonią do nas osoby reklamujące usługi i namawiające do zakupu w sposób natrętny, jednak konsekwencje odebrania takiego połączenia mogą być znacznie poważniejsze niż irytacja. Zwłaszcza wśród osób, które nie posiadają wiedzy na temat możliwych form ataku, dochodzi do wyłudzenia ważnych danych osobistych, na przykład dotyczących kont bankowych. W celu wyłudzenia dzwoniące osoby bardzo często podają się za przedstawicieli instytucji, dzięki czemu cała sytuacja wygląda niezwykle wiarygodnie. Z tego powodu nigdy nie powinniśmy odbierać połączeń opisanych jako podejrzenie spamu w telefonie. Co to znaczy dokładnie i jakie inne formy może przybierać spam?

Co to jest spam w telefonie?

Nazwa ,,spam” odnosi się do wiadomości, które są przekazywane w sposób natarczywy na masową skalę i mają na celu odniesienie przez nadawcę korzyści, często finansowych. Jednocześnie odbiorca zazwyczaj jest stratny z powodu skorzystania z oferty. Warto wiedzieć, że każdy telemarketer z firmy, której nie upoważniliśmy do kontaktowania się z nami, powinien wzbudzić nasze podejrzenia. Składanie tego rodzaju ofert handlowych stoi bowiem w sprzeczności z polskim, a także europejskim prawem. Jeśli zobaczymy napis sugerujący podejrzenie spamu w telefonie, co to znaczy dla naszego bezpieczeństwa? Jeżeli nie odbierzemy połączenia, jesteśmy całkowicie bezpieczni. Samo jego odebranie zazwyczaj również nie jest  niebezpieczne – dopiero podanie nadawcy ważnych informacji osobistych lub zgoda na skorzystanie z proponowanej oferty mogą być brzemienne w skutkach.

Co oznacza spam przy numerze telefonu?

Obecnie telefony z systemem Android wyposażone są w funkcję, która automatycznie rozpoznaje niepożądany numer ze względu na to, że był on zgłaszany przez inne osoby. Nierzadko jednak oszuści i telemarketerzy dzwonią z wielu różnych numerów, których system może jeszcze nie znać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, kto jest właścicielem dzwoniącego do nas numeru, najbezpieczniej będzie odrzucić połączenie, a następnie wpisać go w wyszukiwarkę internetową. 

Ze względu na skalę problemu związanego ze spamem internauci dzielą się swoimi doświadczeniami na różnych stronach internetowych poświęconych identyfikacji niepożądanych numerów. Jeżeli zauważymy podejrzenie spamu w telefonie, jak się bronić?

Jak zablokowac numery spamu?

Co zrobić, gdy chcemy uzyskać pełną ochronę przed połączeniami oznaczonymi jako podejrzenie spamu w telefonie? Jak się bronić przed potencjalnym niebezpieczeństwem? Odpowiedzi dostarczają liczne, a przy tym często darmowe aplikacje, które nie tylko wykrywają, że połączenia wiążą się z narażeniem na spam, ale mogą również automatycznie je odrzucić.  

Numery spam

Jeśli połączenia z nieznanych numerów to dla nas mało uporczywy problem oraz jesteśmy wyczuleni na możliwe formy oszustwa, możemy zdecydować się po prostu na blokowanie nieznanych numerów, które próbują się z nami połączyć. W tym celu należy w historii połączeń skorzystać z opcji umieszczonych obok danego numeru. Co więcej, istnieje możliwość zablokowania połączeń ze wszystkich numerów zastrzeżonych, jednak wymaga to konsultacji z operatorem naszej sieci. W taki sposób wyeliminujemy połączenia oznaczone jako podejrzenie spamu. Co to jest i jak się przed tym bronić – to kwestie, które każdy z nas powinien wiedzieć, aby bezpiecznie korzystać z telefonu.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...