Poczta Polska wykorzystana w akcji phishingowej

58

Poczta Polska po raz kolejny ostrzega przed próbami wyłudzenia danych z wykorzystaniem jej wizerunku. Przestępcy podszywając się pod nią nakłaniają ludzi do klikania w niebezpieczny link. Tym razem akcja phishingowa dotyczy adresu strony poczta-po1ska.pl.

Coraz więcej pojawia się akcji phishingowych. A przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na nabranie ofiar i wyciągnięcia od nich danych czy pieniędzy. Wielokrotnie wykorzystują w tym celu znane marki i firmy. Jak obecnie ma to miejsce w przypadku Poczty Polskiej.

Uderza to nie tylko bezpośrednio w ofiary, ale także w wykorzystywaną firmę. Godzi w jej dobre imię i niszczy zaufanie wobec niej.

Tym razem technika manipulacji i wywieranie wpływu w celu zdobycia danych opiera się o adres strony poczta-po1ska.pl, łudząco podobny do oryginalnego adresu operatora pocztowego. Zamieniono w nim jeden znak stosując cyfrę 1 zamiast litery l.

Dlatego trzeba bardzo uważnie czytać nie tylko przesyłane wiadomości, ale także adresy, z których przesłane zostały. Przestępcy wykorzystują podobnie wyglądające znaki w adresach, a kliknięcie w nie może ściągnąć na komputer  wirusa. Możemy w ten sposób stracić pieniądze, czy przekazać przestępcom pakiet danych. Może to być  dostęp do indywidulnego konta bankowości elektronicznej, dane logowania czy wrażliwe dane osobowe.

Dla własnego bezpieczeństwa warto nie klikać w  nieznane odnośniki, a adresy sprawdzać dokładnie. Zarówno te przesyłane w mailach jak i SMS-ami. Uważać na drobne zmiany znaków w nazwach stron, gdzie np. 1 zastępuje l czy zmienia się kolejność  liter.

Dla szerszego zabezpieczenia swojego sprzętu warto używać oprogramowania antywirusowego i stosować mocne hasła, a najlepiej zabezpieczenia dwuskładnikowe.

Jeśli otrzymamy podejrzanego e-maila podszywającego się pod Pocztę Polską, możemy to zgłosić pod adresem: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl .

Źródło: Poczta Polska

Czytaj także: