Platformy internetowe mają godzinę na usunięcie treści terrorystycznych

W Unii Europejskiej  treści terrorystyczne mają znikać z platform internetowych w ciągu godziny od publikacji. To efekt unijnej regulacji z 2021 r., która właśnie weszła w życie. Jeśli platformy się do przepisów nie zastosują, grożą im wysokie kary.  

Unijna regulacja tworząca ramy dla usuwania treści terrorystycznych w internecie pozwala walczyć z terrorystyczna propagandą. Dotyczy ona m.in. Państwa Islamskiego ISIS, ale też innych treści z tego obszaru jak chociażby transmisje na żywo z aktów terroru zamachowców.

Do platform takich jak Facebook czy Twitter o usunięcie treści uznanych za terrorystyczne mogą zwracać się organy ścigania państw członkowskich, ministerstwa spraw wewnętrznych oraz Europol. Dotyczyć to może konkretnych postów, muzyki, transmisji na żywo, zdjęć, materiałów wideo, ale także całych grup.

Przepisy dotyczą całej UE, dlatego organy z jednego państwa mogą zwracać się do platform o usuwanie treści zamieszczonych przez użytkowników z innych państw.

Platformy będą informowały użytkowników o tym, że zamieszczone przez nich treści zostały usunięte z uwagi na nowe przepisy. Przysługuje im odwołanie od decyzji.

Jeśli platformy nie zastosują się do przepisów lub nie będą dotrzymywały terminu usunięcia danych treści, grożą im grzywny w wysokości do 4 proc. globalnych przychodów w danym roku podatkowym.

Źródło: cyberdefence24.pl