TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Platformy internetowe mają godzinę na usunięcie treści terrorystycznych

W Unii Europejskiej  treści terrorystyczne mają znikać z platform internetowych w ciągu godziny od publikacji. To efekt unijnej regulacji z 2021 r., która właśnie weszła w życie. Jeśli platformy się do przepisów nie zastosują, grożą im wysokie kary.  

Unijna regulacja tworząca ramy dla usuwania treści terrorystycznych w internecie pozwala walczyć z terrorystyczna propagandą. Dotyczy ona m.in. Państwa Islamskiego ISIS, ale też innych treści z tego obszaru jak chociażby transmisje na żywo z aktów terroru zamachowców.

Do platform takich jak Facebook czy Twitter o usunięcie treści uznanych za terrorystyczne mogą zwracać się organy ścigania państw członkowskich, ministerstwa spraw wewnętrznych oraz Europol. Dotyczyć to może konkretnych postów, muzyki, transmisji na żywo, zdjęć, materiałów wideo, ale także całych grup.

Przepisy dotyczą całej UE, dlatego organy z jednego państwa mogą zwracać się do platform o usuwanie treści zamieszczonych przez użytkowników z innych państw.

Platformy będą informowały użytkowników o tym, że zamieszczone przez nich treści zostały usunięte z uwagi na nowe przepisy. Przysługuje im odwołanie od decyzji.

Jeśli platformy nie zastosują się do przepisów lub nie będą dotrzymywały terminu usunięcia danych treści, grożą im grzywny w wysokości do 4 proc. globalnych przychodów w danym roku podatkowym.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...