TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pierwsze Voice over 5G działa jedynie z telefonami Samsung

Wielu operatorów opierając się na możliwościach 5G testuje rozmowy w standardzie Voice over 5G. Jest to możliwość analogiczna do używanej już VoLTE, jednak Voice over 5G jest udostępniana komercyjnie dopiero przez jednego operatora.

Testy Voice over 5G prowadzone są przez różnych operatorów na całym świecie. Deutsche Telekom we współpracy z T-Mobile Polska również sprawdza tę możliwość. Jednak to Zain w Kuwejcie wprowadziła tę usługę komercyjnie.

Zain działa w ośmiu krajach Bliskiego Wschodu. Obejmuje swoimi usługami także Arabię Saudyjską czy Irak, ale to właśnie w Kuwejcie użytkownicy mogą korzystać z Voice over 5G. Taką możliwość na terenie całego kraju daje rozbudowanie sieci 5G w niezależnym standardzie SA i na częstotliwościach 3,5 GHz, które prowadzone jest od 2019 roku i obejmuje właściwie cały kraj.

Operator zapewnia, że Vo5G pozwala na prowadzenie rozmów bez żadnych zakłóceń i z doskonałą jakością dźwięku. Jednocześnie użytkownicy będą mogli korzystać z szybkiego transferu 5G nawet do streamingu wideo.

Niestety nie jest to usługa idealna, bo na razie oferowana jedynie posiadaczom smartfonów z linii Samsung Galaxy S22. Tylko te telefonu są do niej przystosowane.

Chociaż operator zapewnia, że niebawem dostępność funkcji będzie rozszerzona na inne modele, to póki co żeby mieć Vo5G trzeba mieć Samsunga.

Voice over 5G może być przyszłością nie tylko z uwagi na wysoką jakość rozmów, ale też dzięki zaawansowanym połączeniom interaktywnym, funkcjom inteligentnego przekierowywania połączeń czy wirtualnym centralom telefonicznym opartym o AI.

Można mieć tylko nadzieję, że do tego czasu nie będzie to powiązane  konkretnym modelem oferowanym przez konkretnego producenta smartfonów.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...