TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pierwsza partia procesorów Bajkał II generacji opuściła tajwańskie zakłady TSMC

Pierwsza partia procesorów BE-M1000 wyprodukowanych przez TSMC trafiła do Bajkal Electronics. Te procesory drugiej generacji opierają się na architekturze ARM.

Pierwsza partia wyprodukowanych procesorów nie jest duża. To zaledwie 5 tys. sztuk. Jednak wystarczy to, by zacząć dystrybuować je do klientów. A gdy wyposażone w nie komputery  trafią do  sprzedaży, spodziewane są dostawy 15 tys. sztuk procesorów miesięcznie.

Procesory te projektowano dla instytucji państwowych. W Rosji – tak jak w Chinach- podejmowane działania mają uniezależnić infrastrukturę państwową od produkcji zagranicznej, głównie amerykańskiej, takich firm jak Intel czy ADM.

Komputery z procesorami BE-M1000 będą miały również zatwierdzone przez rząd oprogramowanie. Będzie to Linux Astra OS, Red OS, My Office lub VPNet SafeBoot.

Procesory BE-M1000 powstały przy wykorzystaniu 28 nm litografii. Wykorzystują osiem rdzeni Arm Cortex-A57 działających z częstotliwością 1,5 GHz. Mają 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Dodatkowo jest tam 8 rdzeni graficznych Mali-T628 taktowanych zegarem 700-750 MHz.

Wcześniejsze testy inżynieryjne wykazały, że rosyjskie procesory mają wydajność Intel Core i3-7300T, co jest wystarczająca do zadań biurowych.

Źródło: dobreprogamy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...