TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pierwsza krytyczna aktualizacja Chrome w tym roku

Google wydał ważne aktualizacje. Rozwiązują one krytyczny problem bezpieczeństwa przeglądarki Chrome. Dotyczy to zarówno komputerów stacjonarnych, jak i wszelkich urządzeń mobilnych.

Google opublikował poradnik wraz z aktualizacjami, które maja rozwiązać krytyczny problem bezpieczeństwa przeglądarki Chrome.

Google wie o doniesieniach głoszących, że w środowisku naturalnym istnieje exploit dla CVE-2024-0519 – poinformowała firma.

Tę lukę wykorzystywali przestępcy. Problem został opisany jako „niedozwolonym dostępem do pamięci” w silniku JavaScript V8 przeglądarki Chrome. Pozwalał on przestępcom na ominięcie mechanizmów ochronnych. Następnie mieli większe szanse na połączenie różnych usterek, by stworzyć kod na urządzeniu docelowym. Lukę zgłoszono 11 stycznia tego roku.

Aktualizacja przeglądarki Chrome

Przeglądarka została zaktualizowana do wersji 120.0.6099.234 dla komputerów Mac, wersji 120.0.6099.224 dla systemu Linux i wersji 120.0.6099.224/225 dla systemu Windows.

W nowej aktualizacji znalazły się cztery poprawki bezpieczeństwa. Wszystkie mają istotne znaczenie dla bezpiecznego korzystania z przeglądarki.

Te same poprawki znalazły się w wersji aktualizacji dla urządzeń mobilnych z Androidem. Problem nie dotyczył urządzeń Apple, więc tym razem aktualizacja nie jest dla nich przygotowana, a ich użytkownicy nie muszą wykonywać żadnych działań.

Jak ochronić urządzenie?

Jeśli ktoś używa przeglądarki Chrom powinien jak najszybciej zaktualizować urządzenie. Poprawkę otrzymają także inne przeglądarki oparte na Chromium takie jak Edge, Brave, Opera i Vivaldi.

– Bitdefender zdecydowanie zaleca, aby internauci zawsze aktualizowali całe swoje oprogramowanie najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa wydanymi przez dostawcę, niezależnie od urządzenia i systemu operacyjnego. Oprócz tego warto rozważyć korzystanie z dedykowanego rozwiązania antywirusowego, aby odeprzeć szeroką gamę zagrożeń krążących we współczesnym cyfrowym krajobrazie – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Źródło: Bitdefender, materiały prasowe

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...