TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pięć miliardów euro z Brukseli dla Polski

W Komisji Europejskiej zapadła decyzja o wypłacie pięciu miliardów euro zaliczki dla Polski. Odbywa się to w ramach zmienionego Krajowego Planu Odbudowy, jednak nie oznacza jeszcze odblokowania środków dla naszego kraju.

Komisja Europejska nie ogłosiła jeszcze oficjalnie decyzji o wypłacie Polsce pięciu miliardów euro, ale została ona formalnie przyjęta. O sprawie informuje RMF24 poprzez swoją korespondentkę z Brukseli.

Prawdopodobnie pieniądze pojawią się na początku 2024 r. Teoretycznie mogłyby wpłynąć jeszcze w grudniu br., ale zatwierdzenie decyzji i dokonanie wszystkich formalności zajmie trochę czasu. Decyzję unijnych komisarzy muszą zaakceptować ministrowie finansów 27 krajów.

Decyzja nie oznacza pełnego odblokowania dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy. Aby do tego doszło nasz kraj musi spełnić kamienie milowe związane z praworządnością. Przyznanych nam pięć miliardów euro związanych jest z uniezależnieniem energetycznym Polski od Rosji.

Docelowe wsparcie z Brukseli w tym zakresie to 551 mln euro z puli grantów oraz 4,5 mld z puli nowych pożyczek. Środki te mają być przeznaczone na naszą niezależność energetyczną.

Źródło: rmf24.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze