TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Osoby z niepełnosprawnością ruchową a dostępność cyfrowa

Osoby z niepełnosprawnością ruchową składają się na bardzo różnorodną grupę. Nie są to jedynie osoby na wózkach inwalidzkich, ale ludzie mający różnego rodzaju ograniczoną sprawność kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa. Warto mieć tego świadomość, gdy staramy się zapewnić im dostępność cyfrową.

Niepełnosprawność ruchowa – co to znaczy?

Można wyróżnić dwa rodzaje niepełnosprawności ruchowej.

– pierwszym są zaburzenia neuromotoryczne takie jak padaczka, mózgowe porażenie dziecięce, dystrofia mięśniowa, choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i choroba Heinego-Medina.

– drugi to choroby mięśniowo-szkieletowe, tutaj zaliczamy wady kończyn, choroby układu kostnego oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Niektóre osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą nawigować po stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych korzystając z samej klawiatury, ale też z ruchów gałek ocznych czy głosowo. Dla osób, które nie są w stanie precyzyjnie poruszać myszą, oprócz klawiatury fizycznej lub oddzielnego przycisku do niej podłączonego możliwe jest nawigowanie poprzez urządzenie mobilne. Wykorzystują one czasem trackballe lub klawiatury z powiększonymi przyciskami.

W przypadku ograniczonej sprawności ruchowej całego ciała możliwe jest korzystanie ze specjalnie zaprojektowanej myszy sterowanych ruchami głowy – tzw. Headmouse. Rozwiązaniem jest korzystanie z technologii umożliwiających nawigację wzrokiem poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych.

Sposób nawigacji ułatwiający korzystanie z urządzeń mobilnych wspierają rozwiązania jak SwitchAccess/przełącznik uniwersalny (Android) i SwitchControl (iOS). Natomiast Assistive touch pozwala na zmianę gestów lub siły do ich wykonywania, jak również rozwiązują problem przypadkowego dotykania ekranu dotykowego.

Asystent Google w urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS lub Siri dla urządzeń z systemem iOS i komputerów Mac pozwalają na sterowanie głosowe.

Stosowane rozwiązania a dostępność cyfrowa

Żeby umożliwić korzystanie ze wspomnianych rozwiązań konieczne jest zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych. Oznacza to spełnianie przez nie wytycznych WCAG.

Wytyczne pozwalają na tworzenie stron internetowych i aplikacji w sposób, pozwalający korzystać z nich osobom z niepełnosprawnościami. Dotyczy to nie tylko tych z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale również wzroku, słuchu czy z niepełnosprawnością intelektualną.

Chociaż dostępność cyfrowa w ogóle umożliwia korzystanie z internetu przez osoby z niepełnosprawnościami, to jej zapewnienie może być przydatka dla każdego.

Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze