TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Opłaty na Facebooku – kto i ile zapłaci

Pojawiła się informacja wywołująca gorące dyskusje. Facebook i Instagram przestają był bezpłatne. Najwidoczniej Meta chce iść szlakiem wytyczonym przez Twittera i wprowadzić opłaty za weryfikację konta. Ile to będzie kosztować i czy to nie oznacza końca Facebooka?

O planach na wprowadzenie opłat poinformował sam Mark Zuckerber.

– Poprawi to bezpieczeństwo i autentyczność aplikacji społecznościowych – powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Mety, a BBC News go zacytowało puszczając informacje dalej w świat.

Po dokonaniu opłaty konto ma być weryfikowane na podstawie dowodu tożsamości. Tak zweryfikowane konto będzie miało lepszą widoczność postów na tablicy znajomych/obserwatorów ochronę przed podszywającymi się profilami i łatwiejszy dostęp do obsługi działu klienta. Na razie specjalne niebieskie znaczniki przyznawane kontom zweryfikowanym nie są dostępne dla firm. Ale już w tym tygodniu prywatne osoby z Australii i Nowej Zelandii będą mogły korzystać  tej nowej funkcji Facebooka.

Mark Zuckerberg co prawda nie wspomniał o podobnych działaniach na Instagramie, ale Meta Verified ma obejmować również konta w tym serwisie. Prawdopodobnie w przyszłości do grona opłacanych usług Meta dołączy Meta Horizon (dawniej Oculus) będące fundamentalne dla Meta Account. Wiele firm na nie stawia z uwagi na inwestycje w metaverse.

Ile to będzie kosztować?

Weryfikacja konta na Facebooku i oznaczenie go specjalnym znaczkiem ma być obarczona opłatą 11,99 dolarów miesięcznie w przypadku wersji przeglądarkowej.

Dla użytkowników iPhonów, ale też wszystkich korzystających z tego serwisu społecznościowego na urządzeniach z Androidem, opłata ma wynieść jeszcze więcej, bo 14,99 dolarów

Facebook zapowiada, że wprowadzenie opłat nie będzie mieć wpływu na konta zweryfikowane wcześniej. Jednak już teraz użytkownicy z taką weryfikacją zauważają, że zmniejszają im się zasięgi, wiec możliwe, ze jest to podkład przygotowany przez Metę do nakłonienia ich do ponownej weryfikacji. I wniesienia opłaty.

Kiedy opłaty w Polsce?

Chociaż na razie Zuckerber mówi o dwóch krajach z wprowadzoną weryfikacją – Australii i Nowej Zelandii, to nie wiadomo kiedy Meta Verified rozprzestrzeni się na resztę świata i dotrze do Polski. Dotychczasowe działania pokazują, że po wprowadzeniu jakiej nowości w danym rejonie, objęcie jej zasięgiem całego świata to od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W tym przypadku należy liczyć się z szybszymi działaniami, bo dla Mety to spore pieniądze. Chyba że sytuacja się odwróci i użytkownicy zamiast ponosić spore opłaty za konta, będą woleli je likwidować. Dokładnie taka sytuacja przytrafiła się Twitterowi po wprowadzeniu płatnej weryfikacji.

Źródło bankier.pl, android.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze