Operatorzy telekomunikacyjni dyskutują o problemach SIIS

188
Grill z ISP Forum

31 marca upłynął termin składania informacji do SIIS. Operatorzy telekomunikacyjni przekazywali, że w ostatnim dniu system do raportowania miał problemy. Zasługuje to na wrzucenie na grilla.

System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) to system teleinformatyczny służący do gromadzenia, przetwarzania, prezentowania i udostępniania informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej, publicznych sieciach telekomunikacyjnych oraz budynkach umożliwiających kolokację. Operatorzy są zobowiązani do m.in przekazania planów inwestycyjnych, dokumentacji i oświadczeń. Na ISP Forum pojawił się wpis pt. „SIIS nie działa„. Twórca tematu wskazał na problemy platformy, która tego dnia przestała działać.

Użytkownicy szybko zaczęli sprawdzać, czy platforma nie odpowiada. Autor tematu podsumował awarię: „jak co roku ostatniego dnia przestaje działać, na szczęście tylko oświadczenie zostało mi złożyć”. Ostro, acz trafnie.

To nie koniec dostrzeżonych problemów. Inny użytkownik założył temat dotyczący błędnych walidacji lokalizacji budynkowych. W jego poście przeczytamy, ze udostępniona przez UKE baza lokalizacji budynkowych zawiera „bardzo dużą liczbę błędów polegającą przede wszystkim na braku istniejących budynków”. Temat zamienił się w prawdziwą skarbnicę wiedzy dotyczącą wypełniania tego obowiązku operatorów.

Temat SIIS cieszy się na ISP Forum sporym zainteresowaniem. Przeczytamy m.in. o raportowaniu SIIS w spółce cywilnej, MdO i SIIS czy znaczeniu składanych informacji.

Więcej o SIIS dowiecie się na stronie form.teleinfrastruktura.gov.pl. Na ISP Forum możecie natomiast wziąć udział w dyskusji dotyczącej tego tematu.

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też: