TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Operatorzy satelitarni łączą się

Francuska firma Eutelsat Communications łączy się z brytyjską OneWeb. Fuzja została zatwierdzona przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które odbyło się w Paryżu. Połączenie powołuje do życia Grupę Eutelsat.

Grupa Eutelsat będzie mieć siedzibę w Paryżu. Natomiast Eutelsat OneWeb będzie stanowić spółkę zależną z centrum operacyjnym w Londynie.

Grupa Eutelsat konkurencją dla Starlinka

Połączenie francuskiej firmy Eutelsat Communications z brytyjską firmą zajmującą się globalną siecią łączności satelitarnej – OneWeb pozwoli nowej grupie na konkurowanie ze Starlinkiem w zakresie dostarczania internetu do miejsc, które odcięte są od światłowodu.

Połączenie firm to wspólne działania ich technologii. Satelity orbity geostacjonarnej Eutelsata, które transmitowały kanały telewizyjne, połączą się z  satelitami LEO OneWeb. Umożliwi to oferowanie klientom zintegrowanych usług łączności. Sieć OneWeb do końca 2023 r. ma mieć zasięg globalny. Wspólne działania to łączność stacjonarna, usługi rządowe czy łączność mobilna.

Fuzja to straty dla akcjonariuszy

Na początek fuzja to niezbyt pozytywne wieści dla akcjonariuszy. Po jej ogłoszeniu, ,które miało miejsce rok temu, ceny akcji wynosiły 8,18 euro i był to spadek w stosunku do wcześniejszych notowań na poziomie 10-11 euro. Po powołaniu Grupy Eutelsat wartość akcji jeszcze spadła do poziomu 5,25 euro.

Ponadto w związku z planami inwestowania w satelity drugiej generacji OneWeb, podjęto decyzje o niewypłacaniu dywidendy przez najbliższe trzy lata.

– To historyczny moment dla branży satelitarnej. Łączymy dwie firmy, które przodują w dostarczaniu zintegrowanej, bezproblemowej i niezawodnej łączności klientom na całym świecie. Będziemy działać szybko, aby przyspieszyć rozwój połączonego biznesu. Dzięki wsparciu strategicznych akcjonariuszy obu podmiotów jesteśmy pewni, że zmaksymalizujemy wyniki finansowe i działalność operacyjną, jednocześnie wykorzystując wysoką stopę zwrotu z inwestycji w satelity nowej generacji  – zapewnia Dominique D’Hinnin, prezes Grupy Eutelsat.

Prognozy Grupy Eutelsat wskazują na dwucyfrowy wzrost przychodów w perspektywie średnio i długoterminowej. W 2027 r. firma ma przekroczyć 2 mld euro. Akcjonariusze muszą uzbroić się w cierpliwość i wiarę w powodzenie całego przedsięwzięcia.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze