TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uważaj na wiadomości od supportu Meta – to może być oszustwo

Powraca problem oszustów, którzy podszywają się pod suport Mety. W wiadomościach na Messengerze do firm i stron społeczności Facebooka zamieszczają niebezpieczne linki. Korzystają z presji czasu i groźby zamknięcia strony, ograniczenia jej działania, by wywołać oczekiwany przez siebie efekt i przejąć dane.

Oszuści wysyłają do właścicieli stron firmowych i społecznościowych na Facebooku wiadomości, w których podają się za suport Meta. Informują, że strona została wyłączona, zablokowana, w jakiś sposób ograniczona w związku z wielokrotnym łamaniem regulaminu.

Żeby zdjąć blokadę lub jej uniknąć, należy wykonać działania wskazane przez oszustów. W rzeczywistości poprzez zamieszczony w wiadomości link chcą oni przejąć dane. Po przekierowaniu na daną witrynę użytkownik ma podać:

– adres e-mail logowania,
– nazwa konta,
– numeru telefonu.

Czasami pojawia się tez presja czasu, gdyż w wiadomości oszuści informują, że na reakcję użytkownik dostaje jedynie 24 godziny. W przeciwnym wypadku konto ma zostać trwale usunięte.

Chociaż pojawia się kilka odmian tego typu wiadomości podszywających się pod suport Meta, to cel ich zawsze jest jeden. Jest to przejęcia konta danego użytkownika i wraz z nich wszystkich zgromadzanych tam danych. Dlatego warto być ostrożnym.

Jak chronić się przed oszustwem?

Przede wszystkich należy zachować ostrożność w przypadku wiadomości, w których pojawiają się nieznane czy nietypowe linki. Mogą one prowadzić do stron phishingowych lub złośliwego oprogramowania.

Można sprawdzić źródło takiej wiadomości. Jeśli dostajemy wiadomość od rzekomego suportu Meta można otworzyć oficjalną stronę Mety i skontaktować się z ich działem technicznym, by zweryfikować, czy sygnalizowane problemy z naszą stroną są prawdziwe.

Nie należy również podawać swoich prywatnych informacji, haseł logowania, a tym bardziej danych kart kredytowych czy numeru konta bankowego. Sytuacja z wiadomościami podszywającymi się pod suport Meta tego nie dotyczy, ale często pojawiają się także tego typu formy oszustwa.

Podejrzaną wiadomość można zgłosić jako spam lub nadużycie. Facebook posiada funkcje tego typu zgłoszeń.

Źródło: news.trendmicro.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...