Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Operator data center z Francji zainwestuje w Polsce 2,2 mld zł

Operator data center pochodzący z Francji planuje rozbudowywać ośrodki w Polsce, ale także na innych rynkach europejskich. Tylko w naszym kraju inwestycje pochłoną 2,2 mld.

Data4 jest operatorem i inwestorem rynku centrów danych z Francji. Na inwestycje z rozbudowę centrów danych w Europie przeznaczy niebagatelną sumę. Firma pozyskała dofinansowanie w wysokości 2,2 mld euro, ale to nie jedyne pieniądze, które planuje wydać.

Kampusy będą rozbudowywane według przygotowanego planu inwestycyjnego. 2 mld euro będą [przeznaczone na inwestycje w samej Francji. Prawie miliard euro pochłonie rozbudowa w Niemczech, tyle samo we Włoszech. Kolejne na liście Data4 są Hiszpania z planami inwestycyjnymi na poziomie 500 mln euro i Polska, w której tez 500 mln euro zostanie wydanych. To około 2,2 mld zł, a inwestycja ma się zakończyć w 2029 r.

–  Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Planowane inwestycje pozwolą Data4 na czterokrotne zwiększenie sprzedaży w ciągu najbliższych siedmiu lat, a także na skonsolidowanie działalności na terenie Europy. W 2030 r. platforma cyfrowa ofertowana przez firmę ma osiągnąć moc ponad 1 GW. Dochody mają natomiast wynieść 800 mln euro.

Data4 w Polsce

W Polsce pierwszy kampus Data4 stanął w Jawczycach pod Warszawą. Obejmuje działkę o powierzchni 4 hektarów. W maju tego roku otwarto pierwsze centrum danych, którego moc to 8 MW.

Docelowo mają tam pojawić się cztery obiekty, a ich moc ma osiągać 60 MW. Na rozbudowę w Polsce przeznaczono ponad 2 mld zł. Trwają prace przy budowie drugiego obiektu.

Źródło: crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....