TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Operator data center z Francji zainwestuje w Polsce 2,2 mld zł

Operator data center pochodzący z Francji planuje rozbudowywać ośrodki w Polsce, ale także na innych rynkach europejskich. Tylko w naszym kraju inwestycje pochłoną 2,2 mld.

Data4 jest operatorem i inwestorem rynku centrów danych z Francji. Na inwestycje z rozbudowę centrów danych w Europie przeznaczy niebagatelną sumę. Firma pozyskała dofinansowanie w wysokości 2,2 mld euro, ale to nie jedyne pieniądze, które planuje wydać.

Kampusy będą rozbudowywane według przygotowanego planu inwestycyjnego. 2 mld euro będą [przeznaczone na inwestycje w samej Francji. Prawie miliard euro pochłonie rozbudowa w Niemczech, tyle samo we Włoszech. Kolejne na liście Data4 są Hiszpania z planami inwestycyjnymi na poziomie 500 mln euro i Polska, w której tez 500 mln euro zostanie wydanych. To około 2,2 mld zł, a inwestycja ma się zakończyć w 2029 r.

–  Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Planowane inwestycje pozwolą Data4 na czterokrotne zwiększenie sprzedaży w ciągu najbliższych siedmiu lat, a także na skonsolidowanie działalności na terenie Europy. W 2030 r. platforma cyfrowa ofertowana przez firmę ma osiągnąć moc ponad 1 GW. Dochody mają natomiast wynieść 800 mln euro.

Data4 w Polsce

W Polsce pierwszy kampus Data4 stanął w Jawczycach pod Warszawą. Obejmuje działkę o powierzchni 4 hektarów. W maju tego roku otwarto pierwsze centrum danych, którego moc to 8 MW.

Docelowo mają tam pojawić się cztery obiekty, a ich moc ma osiągać 60 MW. Na rozbudowę w Polsce przeznaczono ponad 2 mld zł. Trwają prace przy budowie drugiego obiektu.

Źródło: crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...