TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ogromny wyciek danych z banku. Co z danymi Polaków?

Bank Santander doświadczył poważnego incydenty cyberbezpieczeństwa. Wyciekły informacje z baz danych hostowanych przez zewnętrznego dostawcę. Dotyczą one pracowników grupy, ale w niektórych krajach także klientów. Czy dane Polaków są zagrożone?

Bank Santander musi mierzyć się z poważnym cyberzagrożeniem. Z baz danych hostowanych przez zewnętrznego dostawcę wyciekły dane pracowników, ale też niektórych klientów.

Wyciek dotknął pracowników i klientów w różnych częściach świata

Na stronie hiszpańskiej centrali banku pojawiła się informacja, że nieautoryzowany dostęp uzyskano do danych obecnych i byłych pracowników Grupy Santander oraz klientów Santander w Chile, Hiszpanii i Urugwaju.

Bank zapewnia, że wyciek nie dotyczy danych transakcyjnych czy uwierzytelniających pozwalających na dokonywanie operacji na rachunkach.

Nie ma to wpływu na operacje i systemy banku, więc klienci mogą nadal bezpiecznie przeprowadzać transakcje – uspokaja w oświadczeniu Santander.

Bank po wykryciu incydentu wdrożył środki powstrzymujące wyciek. Zablokował zagrożony dostęp do bazy danych i ustanowił dodatkowe kontrole. Kontaktuje się również z klientami i pracownikami, których dotyczy wyciek. Oczywiście powiadomił o incydencie organy regulacyjne i organy ścigania.

Klienci w Polsce bezpieczni

Ewa Krawczyk, menedżerka ds. komunikacji z mediami w Santander Bank Polska uspokaja, że wyciek nie dotyczy polskich klientów banku. Jednak nie można tego powiedzieć o pracownikach banku w Polce. Ich dane mogły zostać wykradzione.

Nie wiadomo czy i w jakim celu zostaną wykorzystane dane. Bank powinien wyciągnąć wnioski z incydentu i wzmocnić systemy bezpieczeństwa. Natomiast pracownicy musza zachować w najbliższym czasie szczególną czujność i uważnie monitorować wszelkie próby nieuprawnionego wykorzystania ich danych osobowych.

Źródło: warszawawpigulce.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...