Odmrażanie gospodarki weszło w kolejny etap

433
fot. Facebook.com / Kancelaria Premiera

Premier rządu Mateusz Morawiecki przedstawił trzeci etap odmrażania gospodarki. Od 18 maja zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wrócą zajęcia stacjonarne do szkół policealnych. Restauracje i lokale gastronomiczne zostaną częściowo uwolnione.

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Premier podkreślił konieczność zachowania rygoru sanitarnego.

– W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana – podkreślił premier.

Branża gastronomiczna

W odpowiednim reżimie sanitarnym częściowo zostaną otwarte lokale gastronomiczne.

– Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach – podkreślił szef rządu.

– Zachęcam również do tego, żeby lokale otwierały ogródki. Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej – tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne – zaznaczył.

Edukacja

Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i 8-klasistów, którzy przygotowują się do egzaminów.

Szef rządu podał, że podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen.

Morawiecki zapewnił, że to rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne i podkreślił, że rząd utrzymuje jednocześnie możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego w takiej formie jak dotychczas.

Sport

Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików. Zostanie zwiększona liczba osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach.

Kultura i sztuka

– Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, np. muzycznych – powiedział Morawiecki. – To wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów w przyszłości, także artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju czynności, próby oraz filmowcom, którzy – z zachowaniem rygorów sanitarnych chcą wrócić do swoich projektów.

Komunikacja miejska

Od 18 maja zostaną zmienione reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej. Zostanie zwiększony limit pasażerów.  

– Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów – powiedział premier. – Jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów.