Ukraińska aplikacja do weryfikowania tożsamości

Powstała aplikacja do weryfikacji tożsamości. Współpracowała przy jej powstaniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Teraz dzięki aplikacji możliwe jest wykrywanie rosyjskich żołnierzy podszywających się pod Ukraińców.

Ukraińskie służby i siły zbrojne kładą duży naciska na weryfikację tożsamości. Szybka identyfikacja może mieć znaczenie dla zdrowia i życia. Teraz powstała aplikacja, która ułatwi i przyspieszy taką weryfikację.

Aplikacja „TiHto” („Ty kto?”) został opracowana przez specjalistów YouControl i Artellence we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. Dostępna jest darmo w sklepach Google Play i App Store.

„Celem powstania apki była chęć uproszczenia procedury sprawdzania podejrzanych na posterunkach kontrolnych, ulicach w czasie godzin policyjnych, przy wejściu do schronów lub innych miejscach i sytuacjach” – przekonuje SBU.

„TiHto”  pozwoli wykryć podszywających się pod Ukraińców rosyjskich żołnierzy, dywersantów czy sabotażystów. Użytkownicy mogą sprawdzić autentyczność zdjęcia w paszporcie, ważność dokumentu i czy nie był skradziony. Pokazuje też dane na temat sprawdzanej osoby takie jak jej obecność na liście poszukiwanych lub rejestrze terrorystów lub objęcie jej sankcjami.

W celu weryfikacji danej osoby należy wpisać jej nazwisko, serie i numer paszportu czy datę urodzenia. Nie jest konieczne podanie wszystkich tych danych, ale im jest ich więcej, tym większa dokładność. Można także wykonać zdjęcie sprawdzanej osoby.

Służby deklarują, ze aplikacja nie gromadzi danych osobowych, nie przechowuje i nie przekazuje ich. Jej działanie oparte jest o informacje z rejestrów otwartych.

Źródło: cyberdefence24.pl