Komisja Europejska wskazuje, że 2021 roku 54 proc. mieszkańców Unii Europejskiej w wieku 16 – 74 posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Jak wypadają na tym tle Polacy?
Polska osiągnęła wynik 43 proc. To sprawia, że lądujemy wśród krajów z najniższym wskaźnikiem kompetencji cyfrowych w populacji, przed Rumunią (28 proc.) i Bułgarią (31 proc).
Najwyższy odsetek osób z kompetencjami cyfrowymi odnotowano w Holandii i Finlandii (po 79 proc.), a także w Irlandii (70 proc.).
Podstawowe umiejętności cyfrowe odnoszą się do pięciu obszarów: umiejętności korzystania z informacji i danych, umiejętności komunikacji i współpracy, umiejętności tworzenia treści cyfrowych, wiedzy nt. cyberbezpieczeństwa oraz umiejętności rozwiązywania problemów z dziedziy IT.
Powyższe zdolności to jedne z kluczowych wyznaczników wydajności w kontekście Dekady Cyfrowej, która określa wizję UE w zakresie transformacji technologicznej. Wyznaczony został cel, aby do 2030 roku 80 proc. obywateli UE w wieku 16 – 74 posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.
Informacje te pochodzą z danych dotyczących wskaźników umiejętności cyfrowych opublikowanych przez Eurostat.
Źródło: ec.europa.eu
Zobacz też: