TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

O przyszłości branży telekomunikacyjnej na ISP Forum

Dokąd zmierza telekomunikacja w Polsce? Co z branżą? Jak odnajdują się mali i średni operatorzy na rynku, który ciągle zmienia się pod wpływem nowych przepisów i koncepcji? Wspomniane zagadnienia to dziś główne danie na grillu.

Omawiany wątek na ISP Forum rozpoczął się już w marcu 2021 roku. Od tego momentu operatorzy biorący udział w dyskusji wypracowali aż cztery strony z postami. Całość dyskusji to interesująca lektura, z której przebija się zarówno troska o całokształt branży i losy MiŚOT-wych przedsiębiorstw.

Operatorzy wyjawiają żale: ciosy spadają na UKE (“mam koszmarne doświadczenia z działaniami UKE”), podwyżkom cen prądu (“porównaliśmy sobie cenę prądu z 2019 i cenę prądu z 2021. Wzrost o 90%”), dotacjom (“operatorzy chcą mieć dostęp na równi do pieniędzy z dofinansowań” oraz “nie da się urosnąć bez dotacji”) i biurokracji – również w odniesieniu do postępowań przed organami państwowymi, w tym m.in. UOKiK. Uczestnicy dyskusji zastanawiają się, czy po pandemii nastanie konieczność podwyżek cen usług w branży.

Zastrzeżenia pojawiają się również w stosunku do postępowań POPC: “Budowanie POPC nie poprawi konkurencyjności naszej jak i dużych operatorów. […] będzie gwoździem do trumny konkurencyjności”. W tle przewija się wątek Nexery, o którym szerzej pisaliśmy na ISPortal.pl. Przedstawicele sektora telekomunikacyjnego martwią się o możliwość rozwoju i zwiększania liczby klientów. A to kluczowe dla przetrwania biznesu.

Najbardziej dostaje się operatorom korporacyjnym. Wśród głównych zarzutów wymieniono stosowanie cen dumpingnowych, kunktatorstwo z władzą polityczną i większe możliwości brania udziału w POPC. Jeden z dyskutantów jest nawet zdania, że polityka UE zmierza do wyeliminowania wszystkich firm poza korporacjami.

Pod koniec dyskusji pada intrygujący wpis dotyczący sensu pracy w telekomunikacji: “Tyle że jak za bardzo urośniesz, to przestajesz zajmować się tym co sprawiało w tym wszystkim największą radochę”. Możliwe, że została tu uchwycona istota bycia MiŚOT-em.

Założyciel tematu ma nadzieję, że operatorzy zaczną działać i kreować przyszłość branży telekomunikacyjnej w ramach współpracy pomiędzy lokalnymi firmami. Czy tak się stanie? Ciąg dalszy nastąpi.

Dołącz do dyskusji na ISP Forum i podziel się przemyśleniami na temat telekomunikacji w Polsce!

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze