Nowy superkomputer w Europie

28

W ramach partnerstwa European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC) powstał LUMI, najnowszy europejski superkomputer.

LUMI to najszybszy i najbardziej energooszczędny superkomputer w Europie. (zajmuje również trzecie miejsce na świecie). Jest to wspólne przedsięwzięcie EuroHPC oraz konsorcjum dziesięciu krajów europejskich: Finlandii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Islandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Szwajcarii.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca UE odpowiedzialna za digitalizację, powiedziała: – To ważny krok w cyfrowej i zielonej transformacji Europy. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej LUMI umożliwi w znacznie szybszym tempie przełomy naukowe, na przykład w medycynie i badaniach klimatycznych. Może to dotyczyć opracowywania szczepionek, diagnozowania raka lub łagodzenia skutków zmiany klimatu. To doskonały przykład ogromnego potencjału AI, która może poprawić nasze życie.

Oczekiwana wydajność tego superkomputera to 550 petaflopsów (550 milionów miliardów obliczeń na sekundę). LUMI będzie też w pełni zasilany energią odnawialną: wykorzysta naturalne systemy chłodzenia, a jego ciepło odpadowe będzie stanowić około 20 procent sieci ciepłowniczej w mieście, w którym się znajduje.

Źródło: digital-strategy.ec.europa.eu