Nowy satelita we współpracy Eutelsat i Thaicomu

Operator satelitarny z Francji – Eutelsat porozumiał się z tajskim Thaicomem w sprawie wspólnego satelity telekomunikacyjnego. Ma on trafić na pozycję orbitalną 119,5° wschód w 2027 roku. Zasięgiem będzie obejmować całą Azję.

– Strategiczne partnerstwo z Thaicom w celu wykorzystania pozycji 119,5° wschód, doskonale zlokalizowanej w całym regionie azjatyckim, stanowi wielką szansę dla firmy Eutelsat, jak również innowacyjne podejście inwestycyjne – mówi Eva Berneke, CEO Eutelsatu.

Umowa została podpisana przez spółki zależne obu firm. To Eutelsat Asia PTE i Space Tech Innovation (STI). Każda ze stron zobowiązała się do dzierżawy i utrzymania połowy pojemności satelity.

Zgodnie z komunikatem, który wydał Eutelsat, jest to  działanie mające poszerzyć aktywa firmy na orbicie o około 50 Gb/s dodatkowej przepustowości nad Azją. Pozwoli to sprostać zapotrzebowaniu na usługi telekomunikacyjne, które rośnie w tym rejonie świata.

– Jesteśmy przekonani o doświadczeniu Thaicom jako wiodącego operatora satelitarnego w Azji z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży i wiedzą na rynku Azji i Pacyfiku. Ten satelita nowej generacji, w pełni kompatybilny z naszą przyszłą ofertą LEO-GEO, umożliwi Eutelsatowi sprostanie dynamicznemu wzrostowi zapotrzebowania na łączność w regionie – przekonuje Eva Berneke.

Rozwój Eutelsatu to sposób walki z problemami

Niedawno pojawiły się informacje o tym, że  w związku z ograniczeniami nakładane na rosyjskie kanały w celu zapobiegania szerzeniu przez nie propagandy, Eutelsat ma pewne trudności.

Teraz współpraca z Thaicom i powstanie nowego satelity, a także inne działania firmy pozwolą jej te problemy przezwyciężyć. We wrześniu Eutelsat chce zakończyć fuzję z brytyjskim OneWeb, dostawcą internetu satelitarnego. Nowy satelita obejmujący całą Azję ma być kompatybilny z tymi urządzeniami. Także w przyszłości kolejne usługi będą wykorzystywać całą flotę.

Źródło: Wirtualne Media