Nowy program pocztowy dla Windowsa

Opracowywany jest kolejny  program pocztowy dla Windowsa. Jak twierdzi Zac Bowden z Windows Central, Microsoft opracowuje nową wersję  Outlooka opartą o interfejs webowy. Prawdopodobnie będzie to rozbudowana aplikacja PWA. Nowa wersja będzie mogła  korzystać z lokalnych magazynów przechowywania oraz systemowych powiadomień.

Do tej pory Windows miał problem ze spójnością programów pocztowych  oraz interfejsów typu webmail.  W ciągu ostatnich 25 lat oferowano użytkownikom wiele aplikacji pocztowych:  Microsoft Mail (dla skrzynek w sieciach roboczych Windows 3.1), Athena (nieukończone rozszerzenie Eksploratora Plików Windows Nashville), Exchange Client (bardzo podstawowy program w Windows 95), Windows Messaging (ten sam program, rozszerzony o e-mail) i kolejna wersja  Exchange Client , Internet Mail & News (drugi program pocztowy w Windows 95 SR-2), Outlook (z pakietu Office, płatny lub nie), Outlook Express, Windows Mail (Vista), Windows Live Mail, Poczta (Windows 8, Windows 10), Outlook Web (Hotmail), Outlook Web Access (OWA).

Jak widać sama firma nie mogła się zdecydować na aplikację pocztową najlepszą dla potrzeb użytkowników  i ciągle coś zmieniano powołując do istnienia nowe byty. Większość z tych aplikacji obecnie nie jest już wspierana.  Główne programy to dziś Outlook, zawarty w zestawie Microsoft Office, Poczta  wbudowana w Windows 10, interfejs pocztowy Hotmaila oraz szereg webmaili powiązanych z Office 365.

Outlook i Hotmail
Outlook to porządny, rozbudowany PIM używany w firmach oraz przez zaawansowanych użytkowników. Obsługuje on nawet od pewnego czasu  dwuskładnikowe uwierzytelnianie Google. Chociaż nadal wielu użytkowników woli Thunderbirda.

Webowy interfejs Hotmaila, zwany także “Outlook”, konkuruje z webmailem oferowanym przez Google. Ale miewa on swoje problemy. Chociaż umożliwia dodawanie różnych kont (w tym także GMaila), to czasem pojawia się błąd i trudno przełączyć  wewnątrz niego dodane skrzynki. Nie jest jeszcze na etapie pozwalającym przepiąć się z systemowej  aplikacji Poczta na przypięty Edge’owy kafelek Hotmaila.

One Outlook

To właśnie ma zmienić inicjatywa Microsoftu o nazwie One Outlook (nazwa kodowa Monarch). Niebawem ma się stać pełnoprawnym „programem pocztowym” w postaci aplikacji PWA, który będzie korzystał z Local Storage i Web Notifications umożliwiającym mu poprawne działanie offline  Pozwoli to systemowy kafelek Poczta zastąpić  webowym Outlookiem, co ma nastąpić w roku 2022.

Ma tym bardziej sens, że trudno określić sens aplikacji Poczta z Widows 10, która jest jeszcze pozostałością z Windows  8 i powstała zanim stworzono “standard” PWA, a ekrany dotykowe w pecetach nie okazały się dobrym rozwiązaniem. W świecie aplikacji webowych systemowa Poczta tak odmienna od Outlook.com wydaje się nie mieć sensu. Tym, którzy nie korzystają z Hotmaila może być trudno wykorzystywać Outlooka. Oni powinni zwrócić uwagę na Thunderbirda. Jednak posiadacze licencji Office 365, którzy kiedyś zrezygnowali z  Outlooka teraz mają powód by rozważyć powrót.

Źródło:https://www.dobreprogramy.pl