Nowość w aplikacji mObywatel

Od pojawienia się mObywatela 2.0 zachodzą w nim ciągłe zmiany. Dotyczą kolejnych funkcji, które wprowadzane są systematycznie, by ułatwić korzystanie z dokumentów użytkownikom aplikacji. Największą zmianą był mDowód, który jest dokumentem traktowanym na równi z dowodem fizycznym. Od dzisiaj – 7 sierpnia w aplikacji dostępny jest jeszcze jeden dokument.

Tym razem dokumentem, o którym mowa, jest tymczasowe prawo jazdy. Przyspieszy ono możliwość korzystania z nabytych uprawnień i jeżdżenie samochodem zanim otrzymamy fizyczny dokument. Obecnie po zdaniu egzaminu dana osoba musi czekać nawet kilka tygodni, by urząd wydał dokument, a właściwy organ decyzję administracyjną.

Teraz dzięki tymczasowemu prawie jazdy osoba po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu od razu może jeździć samochodem. Wystarczy, że egzaminator wprowadzi dane do systemu, a osoba uzyskująca uprawnienia pobierze dokument w aplikacji. Pozwoli jej to na jeżdżenie samochodem zgodnie z uprawnieniami od razu w czasie oczekiwania na wydanie fizycznego dokumentu.

– Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Chociaż nowa funkcja w aplikacji mObywatel pojawi się już 7 sierpnia, to dla wszystkich będzie ona dostępna w drugiej połowie miesiąca.

– Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim – poinformował Janusz Cieszyński.

Źródło: PAP