TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowość w aplikacji mObywatel

Od pojawienia się mObywatela 2.0 zachodzą w nim ciągłe zmiany. Dotyczą kolejnych funkcji, które wprowadzane są systematycznie, by ułatwić korzystanie z dokumentów użytkownikom aplikacji. Największą zmianą był mDowód, który jest dokumentem traktowanym na równi z dowodem fizycznym. Od dzisiaj – 7 sierpnia w aplikacji dostępny jest jeszcze jeden dokument.

Tym razem dokumentem, o którym mowa, jest tymczasowe prawo jazdy. Przyspieszy ono możliwość korzystania z nabytych uprawnień i jeżdżenie samochodem zanim otrzymamy fizyczny dokument. Obecnie po zdaniu egzaminu dana osoba musi czekać nawet kilka tygodni, by urząd wydał dokument, a właściwy organ decyzję administracyjną.

Teraz dzięki tymczasowemu prawie jazdy osoba po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu od razu może jeździć samochodem. Wystarczy, że egzaminator wprowadzi dane do systemu, a osoba uzyskująca uprawnienia pobierze dokument w aplikacji. Pozwoli jej to na jeżdżenie samochodem zgodnie z uprawnieniami od razu w czasie oczekiwania na wydanie fizycznego dokumentu.

– Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Chociaż nowa funkcja w aplikacji mObywatel pojawi się już 7 sierpnia, to dla wszystkich będzie ona dostępna w drugiej połowie miesiąca.

– Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim – poinformował Janusz Cieszyński.

Źródło: PAP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...