TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe oszustwo SMS wykorzystujące usługę Google

Coraz więcej osób dostaje SMS-y, które kończą się tekstem „Wyślij TAK, a skontaktujemy się”. W ostatnim czasie związane jest to z wizytówkami Google, a wiadomości trafiają do firm z nich korzystających. Kolejna osłona phishingu pojawiła się w Polsce.

Najczęściej oszuści wykorzystywanie usługę jaką są wizytówki Google chcą przekonać ofiary, że usługa nie jest darmowa i nakłonić je do płacenia. Tym razem oferują pomoc w pozyskaniu dodatkowych opinii. Niby inne oszustwom, ale nadal oszustwo.

SMSy o opiniach w wizytówkach Google

Tutaj należałoby po raz kolejny przypomnieć, czym jest phishing i jak potrafi być groźny. Także w swojej odsłonie SMS-owej.

Oszuści wykorzystują tę formę do wyłudzenia danych takich jak:
– dane osobowe,
– PESEL,
– dane logowania do bankowości internetowej.

Tym razem w smishingu oszuści proponują pomoc w uzyskaniu nowych opinii w Google. Wysyłają SMS-y o następującej treści:

“Zdobadz wiecej recenzji na Twoja wizytowke w Google ‘Nazwa firmy’ i wyprzedz Twoja konkurencje! Czy potrzebujesz opinii? Wyslij TAK, a skontaktujemy się” (pisownia oryginalna).

Tym razem nie chodzi o zainstalowanie szkodliwego oprogramowania po kliknięciu w link. Ale wiadomo, że jest to rodzaj oszustwa, gdy przeanalizuje się treść wiadomości. SMS przychodzi ze zwykłego 9-cyfrowego numeru. Dlatego najlepszą reakcją jest zignorowanie tej wiadomości i usunięcie jej z urządzenia.

Źródło: interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze