TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rzecznik MŚP uznaje NIS2 za szkodliwą dla MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawia uwagi do zgłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu zmian ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma podnieść odporność na cyberzagrożenia. Zmiany mają też wdrożyć dyrektywę NIS2.

Adam Abramowicz wciąż jest Rzecznikiem MŚP i prowadzi na tym stanowisku działania.

Tym razem odniósł się do zmian ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i wdrożenia NIS 2. Chociaż zgadza się z ogólnymi założeniami dokumentów, do zauważa, że pociągają one nadmierne koszty i wysiłek organizacyjny dla mniejszych firm.

Abramowicz stwierdza, że:

„obowiązki nałożone projektem dla mniejszych podmiotów mogą stanowić duże wyzwanie organizacyjne oraz finansowe i w takim kontekście przeszkodę w wykonywaniu działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej”.

W jego opinii zawarte w projekcie nadregulacje w stosunku do dyrektywy NIS 2 nie zgadzają się z zasadą proporcjonalności. Jako takie sprzeczne są z Konstytucją Biznesu.

Apel do Ministra Cyfryzacji

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl również wystosowała apel do Ministra Cyfryzacji w tym temacie. Autorzy piszą w nim:

„Projekt ustawy wprowadza nieuregulowaną w dyrektywie NIS 2 procedurę uznania danego dostawcy za dostawcę wysokiego ryzyka. Przedsiębiorca objęty ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa stanie przed perspektywą konieczności usunięcia sprzętu lub oprogramowania ICT dostarczanych przez takiego dostawcę w terminie 4 lub 7 lat, co odbywało się będzie na wyłączny koszt tegoż przedsiębiorcy”.

Wspólny głos Rzecznika MŚP  i przedsiębiorców wskazuje na konieczność przeprocedowania przez parlament projektu zmian ustawy po uprzednim przepracowaniu go przez rząd. Chociaż implementacja dyrektywy NIS 2 i zmiana ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest koniecznością, to należy przeprowadzić to z uwzględnieniem interesów rodzimych przedsiębiorców.

Brak uwzględnienia tego może doprowadzić do wyeliminowania z rynku wielu firm. Przez co zostanie on zagrożony zmonopolizowaniem przez większe podmioty, które poradzą sobie z wymogami. To doprowadzi do naruszenia zasad konkurencyjności, których Polska zobowiązana jest przestrzegać jako kluczowy członek Unii Europejskiej.

Źródło: Rzecznik MŚP

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze