Nową Sekretarz Generalną ITU zostaje Amerykanka

50
Print

Na stanowisko Sekretarza Generalnego ITU wybierano między Doreen Bogdan-Martin z Ameryki i Rashidem Ismailovem z Rosji. ITU – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny jest jedną z wyspecjalizowanych agencji ONZ. Ostatecznie na stanowisko wybrano kandydatkę z Ameryki.

„Plenipotentiary Conference” w ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego trwa właśnie w Bukareszcie. W trakcie konferencji członkowie ITU omawiają role organizacji, a także dokunują wyboru kadry kierowniczej. Na Sekretarz Generalną ITU została wybrana Doreen Bogdan-Martin reprezentująca USA.

Jej kontrkandydatem był Rashid Ismailov z Rosji. Jednak  szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) Jurij Szihol apelował, by społeczność międzynarodowa nie wybierała na ważne stanowiska ITU przedstawicieli Rosji. Dotyczyło to kandydatury właśnie Rashida Ismailova na Sekretarza Generalnego i Nikolaya Varlamova do Rady Regulacji Radiowych.

Nie wiadomo czy wybór jest przychyleniem się do prośby Szihola czy reprezentant Rosji nie został uznany za przedstawicieli państw członkowskich za najwłaściwszą osobę do sprawowania tego stanowiska z innych powodów.

Doreen Bogdan-Martin na swoim Twitterze umieściła informacje o wyborze i napisała, że jest wdzięczna za zaufanie, jakim obdarzyły ją państwa członkowskie. Dodała, że jako szefowa ITU będzie inspirować, włączać i wprowadzać innowacje, tak by każdy na całym świecie mógł wykorzystać siłę cyfryzacji do zmiany swojego życia.

W trakcie konferencji przedstawiciele państw członkowskich wybierają także zastępcę sekretarza generalnego, 12-osobową Radę Regulacji Radiowych, Radę ITU i dyrektorów biur ds. radiokomunikacji, ds. standaryzacji telekomunikacji i ds. rozwoju telekomunikacji

Źródło: cyberdefence24.pl